Kredyt gotówkowy czy samochodowy – która opcja jest korzystna?


Żyjemy w świecie, którego niemalże podstawą do finansowania naszych stale rosnących potrzeb jest kredyt gotówkowy. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że pożyczamy pieniądze bardzo często, w różnych celach i jest to dla nas całkiem normalna czynność. Nie mniej, powinniśmy pamiętać o bardzo ważnych zależnościach, wytycznych i normach, które ustalą nam rodzaj kredytu, jego raty, odsetki, a także długość spłaty i wysokość. Powinniśmy przeanalizować również kwestię opłacalności kredytu.

Coraz częściej posiadamy wątpliwości, czy w przypadku zakupu auta, bardziej korzystną opcją będzie dla nas wzięcie klasycznego kredytu gotówkowego, czy też kredytu samochodowego.

Kredyt samochodowy – na czym to polega?

W momencie, kiedy podejmiemy już decyzję o zakupie samochodu i będzie to transakcja ratalna, wówczas posiadamy dwie opcje finansowania bankowego – kredyt gotówkowy lub kredyt samochodowy. Z czysto ekonomicznego punktu widzenia wybór padnie na tę, która okaże się być dla nas bezpieczniejsza i bardziej opłacalna. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto poznać specyfikację obydwu tych możliwości.

Kredyt na samochód jest dedykowany osobom, które zamierzają dokonać finansowania kosztów nabycia auta za pośrednictwem środków bankowych. Pozwala on nam na otrzymanie bardzo atrakcyjnych ofert oraz warunków udzielenia kredytu. Nie mniej należy liczyć się z tym, że całkowitym zabezpieczeniem spłaty kredytu na samochód – jest nabywany przedmiot. Pamiętajmy, że określenie „kredyt samochodowy” zawiera w sobie również pojazdy oraz maszyny takie, jak: quady, przyczepy, motocykle, kampery, skutery, maszyny budowlane, jak też traktory, a nawet łodzie motorowe. Generalnie, w tym haśle zawarte zostały wszelkie pojazdy  posiadające aktualny dowód rejestracyjny – niezależnie od tego czy są one nowe, czy też używane.

Kredyt gotówkowy na samochód – czy opłaca się bardziej?

Kredyt gotówkowy to najlepsza i jedyna alternatywa dla dedykowanego jednostkowo kredytu na samochód. Ten typ gotówki pozyskiwanej z banku możemy przeznaczyć na dowolne cele i nie ma żadnych przeszkód ku temu, aby został on wydatkowany właśnie w celu zakupu pojazdu. Możemy być pewni, że w ofercie każdej placówki bankowej zostanie przedstawiona nam propozycja wzięcia kredytu gotówkowego, gdyż jest to podstawowa forma pożyczki o bardzo szerokiej dostępności.

Największą różnicą pomiędzy tymi dwoma operacjami jest fakt, że kredyt gotówkowy (w większości przypadków) nie stawia warunku – wyznaczenia zabezpieczenia spłaty. Nie musimy zatem zastawiać ani świeżo nabywanego pojazdu, ani też gruntów, czy posiadanych nieruchomości. Kredyt gotówkowy charakteryzuje się również tym, że nie musimy wykazywać przed bankiem celu kredytowania, z kolei w przypadku kredytu samochodowego – jest on jasno postawiony. Dlatego też, w momencie gdy najpierw chcemy zdobyć gotówkę, a następnie rozpocząć poszukiwanie auta, kredyt gotówkowy będzie lepszym rozwiązaniem. Zwróćmy uwagę na zależność, że banki udzielając kredytu na samochód ustalają znacznie więcej zabezpieczeń i zastawów, aniżeli w przypadku kredytu gotówkowego.

Kredyt gotówkowy – ranking

Zanim ostatecznie zdecydujemy się na finalizację swoich planów, warto, abyśmy zerknęli na rankingi, które świadczą o opłacalności operacji bankowych. Ranking kredytów gotówkowych dostępny na Totalmoney.pl, to między innymi wykaz rodzajów zapożyczeń gotówkowych, spośród których możemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Możemy zdecydować się na opcję standardową – polegającą na spłacaniu comiesięcznych rat odsetkowo-kapitałowych przez ustalony w ramach umowy czas. W rankingu na dość wysokiej pozycji widnieje też opcja kredytów jednoratalnych (jednoratowych), one natomiast wymagają wniesienia własnego kapitału – brakująca część z kolei finansowana jest przez placówkę bankową (spłaca się to w określonym w umowie terminie, w trybie jednorazowym – jednak bez oprocentowania).

Kredyt gotówkowy ranking, skupiony przede wszystkim na zakupie pojazdu mechanicznego, w swoim składzie zawiera również kredyt tzw. balonowy, który polega na spłacaniu niskich rat, obejmujących np. od 70-80% całkowitej wartości samochodu, a następnie jednorazowej wpłacie całości. Ciężko jest jednak z góry określić – co będzie dla nas lepsze. Zdecydowanie patrząc na rentowność, opcją która okaże się dla nas przede wszystkim bezpieczniejsza, jest kredyt gotówkowy, którym będziemy mogli operować dowolnie. W przypadku kredytu samochodowego, musimy mieć na uwadze fakt, że dopóki nie spłacimy 100% wartości kredytu (mowa również o odsetkach), to pojazd pozostanie własnością banku.

Dodaj komentarz