Koronawirus: Poznań przygotowuje się na kolejne przypadki zakażeń!


Urząd miasta i miejskie jednostki

We wszystkich jednostkach urzędu miasta, w których obsługiwani są poznaniacy, udostępnia się informacje o zagrożeniach, profilaktyce i reakcji na objawy koronawirusa. Klamki, poręcze, pochwyty i inne powszechnie dostępne elementy wyposażenia są częściej czyszczone środkami dezynfekującymi. Pracownicy zostali poinformowani, że w sytuacji podejrzenia infekcji powinni zostać w domu.

Komunikacja miejska

Bezpieczeństwo pasażerów jest dla MPK Poznań kwestią priorytetową. Dlatego – w związku z profilaktyką przeciwko koronawirusowi – aż do odwołania na każdym przystanku, na którym przeprowadzana jest wymiana pasażerów, będą otwierane wszystkie drzwi, aby ograniczyć kontakt pasażerów z przyciskami i jednocześnie jak najbardziej przewietrzyć pojazd.

Codziennie myte są (z użyciem środka dezynfekującego) poręcze, biletomaty, kasowniki i inne elementy wyposażenia pojazdów, najczęściej dotykane przez pasażerów. Środek dezynfekujący jest używany także podczas usuwania zanieczyszczeń np. po gumach do żucia czy napojach. W obecnej sytuacji, MPK Poznań zwróciło uwagę firmie sprzątającej na przykładanie szczególnej wagi do czyszczenia wnętrz pojazdów.

Podstawowe informacje na temat koronawirusa i zapobieganiu zakażeniu pojawiły się w pojazdach MPK Poznań na zlecenie wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Filmy, a w przyszłości również plakaty, mają uświadomić pasażerom jak można ograniczyć zagrożenie oraz jak postępować w razie wystąpienia objawów. Filmy emitowane są na monitorach w części autobusów.

Plakaty z NFZ będą wywieszane w tramwajach (wydrukowane we własnym zakresie plakaty wywieszono m.in. w siedzibie MPK przy Głogowskiej oraz w Biurze Rzeczy Znalezionych).

Imprezy masowe i zgromadzenia

Odwołano 13. PKO Poznań Półmaraton zaplanowany na 5 kwietnia 2020. Urząd Miasta Poznania wysłał pismo do organizatorów, którzy zgłosili imprezy, aby zastosowali szczególne środki ostrożności i rozważali możliwość ich odwołania imprezy.

– Zalecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego jest takie, by nie rekomendować imprez w pomieszczeniach zamkniętych, w których ma wziąć udział ponad 1000 osób – mówi Witold Draber – dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. – Decyzję jednak podejmuje organizator. Jesteśmy w kontakcie z przewoźnikami autobusowymi, z lotniskiem, monitorujemy sytuację na bieżąco. Proszę jednak wszystkich o rozwagę. AW

Fot. Hieronim Dymalski

Czytaj także:

PILNE: Koronawirus w Poznaniu!

 

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz