Kórnik: Promenada na ukończeniu


Dobiegają końca prace przy budowie drugiego etapu promenady nad Jeziorem Kórnickim, który jest kontynuacją zrealizowanego przed kilkoma laty pierwszego etapu prowadzącego z Bnina do Kórnika. Drugi etap rozpoczyna się na wysokości Zamku, a kończy się na wysokości ulicy Harcerskiej (pl. Browarowy). Jego długość wynosi 569,8 m.

promenada

Oprócz trasy spacerowej powstają także: platforma widokowa oraz pomosty. Mają być gotowe z końcem kwietnia.

Pomost nazwany roboczo „zamkowym” – oddali ruch spacerowy od przewężenia komunikacyjnego na wysokości zamku. Rozwiązanie to daje interesującą perspektywę widokową na dawną siedzibę Działyńskich i Zamoyskich. Pomost o długości 120 metrów kończy się na połączeniu z projektowanym tarasem widokowym na wysokości zamku.

Taras widokowy zaprojektowano na osi wyznaczonej przez plac przed zamkiem – Jezioro Kórnickie i wiąże komunikacyjnie oraz widokowo zamek i jezioro. W układzie przestrzennym z poziomu chodnika ulicy Zamkowej koliste schody prowadzą na taras widokowy oparty na planie koła. Dalej z tarasu, schody prowadzą bezpośrednio do wody i zanurzają się w niej. Dostęp dla osób niepełnosprawnych zapewnia dodatkowa pochylnia.

W kierunku północnym od tarasu biegnie zasadnicza promenada, która z ulicami Wodną i Harcerską, rynkiem i ul. Zamkową tworzą dwie małe pętle spacerowe, a razem jedną dużą. Zakładając większe natężenie ruchu na projektowanym odcinku, niż na odcinku istniejącej promenady Zamek-Bnin, zaprojektowano promenadę o szerokości 4 m i w odległości 1 m od najdalej wysuniętych w kierunku jeziora działek. Nawierzchnia promenady projektowana jest z kostki brukowej betonowej w jednolitym naturalnym kolorze. Urozmaicenie nawierzchni uzyskano stosując rożne sposoby układania kostki. Długość tego odcinka promenady to 384 m.

W połowie promenady, w osi ul. Wodnej, zaprojektowano punkt widokowy w formie krótkiego pomostu o długości 7 m.

Ten etap promenady na osi ul. Harcerskiej kończy się molem o długości 28 m, z dwupoziomową platformą widokową. Jest to układ dwóch żelbetowych płyt na planie koła połączonych wewnętrznymi spiralnymi schodami. Najdalszy punkt platformy

jest oddalany od brzegu 40 m. Oko obserwatora na górnej płycie platformy widokowej znajduje się na wysokości około 6 m od poziomu tafli wody. Z platformy będzie się roztaczał widok na całe jezioro i na panoramę miasta oraz fontannę.

Jak czytamy w opisie projektu: założeniem projektowym jest wydobycie walorów Jeziora Kórnickiego, przy jednoczesnym zróżnicowaniu widokowym poszczególnych odcinków i wtopieniu promenady w krajobraz, z uszanowaniem naturalnej urody miejsca.

Elementy ciągów spacerowych, murków oporowych, oświetlenia parkowego, oraz ławek i koszy będą kontynuacją rozwiązań pierwszego etapu realizacji.

Inwestycja kosztować będzie: 4.464.700,80 zł z czego 2.902.055,52 zł (65%) kórnicki samorząd otrzyma z kończącego się rozdania WRPO. Zadanie ma być wykonane do końca kwietnia br.

Tekst i zdjęcia Łukasz Grzegorowski

Dodaj komentarz