Kórniczanie na Sabałowych Bajaniach


Delegacja z gminy Kórnik na „48. Sabałowych Bajaniach” w partnerskiej gminie w Bukowinie Tatrzańskiej.

 

Od 13 do 17 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej odbywały się „Sabałowe Bajania”, czyli „48. Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych”, jedna z najstarszych i największych imprez folklorystycznych w Polsce.

Pierwsze „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej zostały zorganizowane
w 1967 roku i miały być imprezą lokalną, zasięgiem obejmującą były powiat nowotarski.
W miarę upływu lat impreza rozrosła się – zasięgiem i programowo. Obecnie „Sabałowe Bajania” cieszą się ogromnym zainteresowaniem i mają swoich stałych uczestników
i przyjaciół. Wśród zaproszonych gości na tegorocznych „Sabałowych Bajaniach” byli również przedstawiciele gminy Kórnik: burmistrz Jerzy Lechnerowski, skarbnik gminy Katarzyna Szamałek, pracownicy Wydziału Promocji Gminy: Magdalena Matelska-Bogajczyk i Robert Jankowski oraz tegoroczna „Biała Dama” Olga Paprocka.

Tradycyjnie „Sabałowe Bajania” rozpoczęły się w środę, uroczystym przejazdem kapel, zespołów regionalnych i zaproszonych gości bryczkami przez Bukowinę Tatrzańską do Domu Ludowego, w którym odbyła się uroczystość otwarcia tegorocznego festiwalu. Oficjalnego otwarcia dokonał dyrektor Bukowiańskiego Domu Kultury Bartłomiej Koszarek wraz z prezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzejem Skupinem oraz Andrzejem Czernikiem, sołtysem Bukowiny Tatrzańskiej.

W ciągu kolejnych dni na scenie w Domu Ludowym odbywały się przesłuchania konkursowe, w których prezentowali się najlepsi ludowi wykonawcy z całej Polski. Przesłuchania konkursowe były otwarte dla publiczności, która codziennie bardzo licznie gromadziła się w bukowiańskim Domu Ludowym, by oklaskiwać występujących artystów.

Jak co roku „Sabałowym Bajaniom” towarzyszył szereg dodatkowych imprez, m.in. przedstawienia teatralne, degustacja potraw regionalnych, ogólnopolska wystawa twórczości ludowej, kiermasz sztuki ludowej, zawody strzeleckie i oczywiście pełna niespodzianek
i tajemniczości „Sabałowa Noc”. Jest to impreza plenerowa, podczas której odbywa się pasowanie na „Zbójnika” oraz nadanie tytułu „Wierchowych Orlic”. Tytuły te przyznawane są osobom, które w sposób szczególny dbają o zachowanie tradycji i aktywnie działają na rzecz rozwoju kultury ludowej.

Obrzęd pasowania zakończyło wspólne rozpalenie watry – symbolu zespolenia, przyjaźni i wolności, wokół której górale z zapalonymi pochodniami zatańczyli taniec zbójnicki. Następnie odbył się przepiękny pokaz sztucznych ogni, po którym muzyka góralska rozbrzmiewała do późnych godzin nocnych. Przez cztery dni Bukowina Tatrzańska tętniła folklorem.

Magdalena Matelska-Bogajczyk

 

Dodaj komentarz