Konwencja Nowoczesnej w Poznaniu


6 listopada w Hotelu Andersia w Poznaniu odbyła się Wielkopolska Konwencja Programowa Nowoczesnej z udziałem posłów struktur regionalnych oraz prezydenta Nowej Soli, Wadima Tyszkiewicza. 

Nowoczesna

Całe wydarzenie poprowadził dr Rafał Dobek, przewodniczący Zespołu Programowego Wielkopolskiej Nowoczesnej. Głównym celem  konwencji było nagłośnienie przekazu programowego, a konkretnie czterech filarów programowych: samorząd, edukacja, polityka społeczna i zdrowie, gospodarka i nowoczesne technologie, przedstawionych przez posłów oraz wielkopolskie struktury Nowoczesnej.

Przewodniczący regionu Łukasz Goździor o programie wielkopolskiej Nowoczesnej w zakresie samorządu:

Gozdzior

„Dla Nowoczesnej, samorządy są podstawą rozwoju Polski! Jesteśmy za państwem silnie zdecentralizowanym i upodmiotowionym, jesteśmy za tym, żeby Polacy mieli jak największy wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Nasza wizja państwa to państwo, w którym samorządy same rozwiązują bieżące problemy, to Państwo poszukujące rozwiązań i kompromisów, a nie prowokujące konflikty, niezależnie czy są to konflikty z prawej czy z lewej strony sceny politycznej!”

„Zbudujemy poznańską metropolię! Przygotowaliśmy projekt ustawy w tym temacie, a nasi posłowie zebrali niezbędną liczbę podpisów pod tym projektem, żeby złożyć ją do dalszego procedowania. Czas na współpracę, a nie konfliktowanie się z ościennymi gminami, obrażanie ich mieszkańców, czy w końcu udawanie, że problemu nie ma!”

„Czas przywrócić rangę samorządom w Polsce! Musimy to pokazać, przede Wszystkim w Wielkopolsce, która zawsze była liderem innowacyjnych rozwiązań i silnego rozwoju w samorządach!”

Posłanka Paulina Hennig – Kloska o gospodarce:

Hennig - Kloska

„Państwo musi wspierać słabsze jednostki, ale nie może inwestować swoich pieniędzy w bezczynność i socjalny marazm.”

„Nowoczesna nie chce, by Polska była wiecznie skłóconym krajem żyjącym na zasiłkach, z którego obywatele uciekają do lepszego świata: Wielkiej Brytanii, Niemiec, a ostatnio nawet Czech. Dziś rządzą nami ekonomiści ignoranci, którzy już po roku władzy w panice szukają pieniędzy w naszych kieszeniach. Z tak zarządzanym Państwem czas skończyć.”

Przemówienie posłanki Joanny Schmidt odczytane przez dr Rafała Dobka dot. programu Nowoczesnej w zakresie edukacji:

„Jacek Kuroń, który jest nam bliski, w jednej ze swoich ostatnich książek pod znamiennym tytułem – „Działanie” napisał, że receptą na problemy współczesnego świata jest powszechna i wysokiej jakości edukacja.”

„Niestety dla obecnie rządzących edukacja to kolejny obszar państwa, który jest konsekwentnie psuty. Przez co psuta jest przyszłość młodego pokolenia. Chcemy by system edukacji był stabilny. By nie podlegał ciągłym zmianom i kaprysom politycznym. Chcemy zapewnić miejsca w przedszkolach dla 3-latków, by te kobiety, które chcą wrócić do pracy nie musiały z przymusu zostawać w domu.”

Sekretarz Generalny Nowoczesnej poseł Adam Szłapka o programie wielkopolskiej Nowoczesnej w zakresie bezpieczeństwa:

“Bezpieczeństwo to fundamentalna wartość społeczeństwa, państwo nie może się rozwijać ani inwestować bez elementarnego poczucia bezpieczeństwa. Ważne jest nie tylko realne bezpieczeństwo, obywatele muszą także czuć się bezpiecznie.”

Adam Szłapka zwrócił uwagę na to, że w obecnej sytuacji pod rządami PiS możemy czuć się mniej bezpiecznie, chociażby ze względu na pogorszenie relacji z naszymi partnerami i sojusznikami. Opowiedział o tym co powinniśmy w tej sytuacji zrobić: „Należy zacząć od sprawy fundamentalnej – odbudowy naszej reputacji. Musimy być postrzegani w Europie i na świecie jako państwo, które podziela te same wartości co nasi sojusznicy, jako kraj, którego warto bronić i z którym warto współpracować”.

“Bezpieczeństwo jest jak wolność – nie jest dane raz na zawsze. Za 3 lata możemy ponownie przywrócić poczucie bezpieczeństwa.”

Prof. Jacek Wachowski o programie wielkopolskiej Nowoczesnej w zakresie młodzieży:

„Codziennie spotykam młodych ludzi, którzy mówią, że czują się coraz bardziej zagrożeni w państwie PISu, że czują się coraz bardziej zawstydzeni ministrami, premierką i prezydentem. Ważne, żeby nie wstydzić się po cichu, ale powiedzieć głośno: Nie zgadzamy się na niszczenie wizerunku Polski za granicą. Nie zgadzamy się na propagandę, która wylewa się z narodowych mediów. Nie zgadzamy się na śledzenie naszej aktywności w sieci. Nie zgadzamy się na niszczenie polskiej szkoły tylko dlatego, że pewien poseł chce powrotu do przeszłości. Nie zgadzamy się na ustawy, które dyskryminują prawo kobiet. Nie zgadzamy się na Misiewiczów, nepotyzm i rozdawanie stanowisk. Nie zgadzamy się na politykę trumien.”

Nowoczesną różni od PISu prawie wszystko, ale są dwie fundamentalne różnice, o których chcę powiedzieć. Pierwsza to program. Nowoczesna nie jest partią, która mówi, że będzie rozdawała pieniądze, których nie ma. My się raczej zastanawiamy: jak zarobić pieniądze po to, żeby je później sensownie podzielić, sensownie to nie znaczy wszystkim po równo – bo wszystkim po równo to jakaś mutacja socjalizmu – sensownie to według realnych potrzeb, dobrze zdiagnozowanych.”

„Chcemy dzisiaj zaprosić młodych Polaków do rozmowy na temat ich przyszłości, na temat Waszej przyszłości. Chcemy wysłuchać Waszej opinii i chcemy pomóc Wam wygrać lepsze życie w kraju, z którego nie warto wyjeżdżać. Razem wygramy!”

Wiceprzewodniczący Zarządu Koła Poznań adw. Marcin Oźminkowski o tworzeniu dobrego prawa:

„Dobre prawo zawsze musi wypływać z dobrych pomysłów. Jeżeli te pomysły są złe, tak jak ma to miejsce obecnie pod rządami Prawa i Sprawiedliwości, to prawo wynikające z tych pomysłów także będzie złe. A jeżeli do tego prawo to jest uchwalane w pośpiechu, bez konsultacji społecznych, a przede wszystkim jest podyktowane partykularnym interesem partii rządzącej, to skutkiem tego są ustawy nie tylko szkodliwe dla Polski, ale także wadliwe legislacyjnie. To jest działanie bez precedensu w 27 letniej historii wolnej Polski.”

„Uchwalenie każdej ustawy musi być poprzedzone dyskusją z udziałem obywateli i organizacji pozarządowych. Ludzie zaangażowani w stanowienie prawa, będą je lepiej rozumieli, a przede wszystkim przekonają się, że mają wpływ na kształt własnego państwa.”

„Każde prawo jest warte tyle, ile wewnątrzustrojowe mechanizmy gwarantujące jego przestrzeganie. Dlatego musimy nadal bronić niezależności Trybunału Konstytucyjnego i sądów powszechnych, ponieważ nikt inny nie obroni obywateli przed arbitralnymi działaniami władzy. Tylko sprawny system wewnętrznych mechanizmów ograniczających władzę wykonawczą może zagwarantować, że prawo w naszym kraju będzie przestrzegane także przez rządzących.”

Uczestnicy konwencji przyjęli przez aklamację stanowisko w sprawie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

Członkini Zarządu Regionu wielkopolskiej Nowoczesnej, autorka apelu – Monika Kosińska o podjętym stanowisku:

„Demokratyczne społeczeństwo nie może już dłużej ignorować umiejętności wiedzy, doświadczenia i kreatywności kobiet, stąd konieczność pełnego włączania reprezentacji i zaangażowania kobiet z różnych środowisk i grup wiekowych do wszystkich sfer politycznych i decyzyjnych. Rekomendujemy wszystkim wielkopolskim samorządom przyjęcie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.”

„Europejska Karta ma już 10 lat, podpisało ją ponad 1600 europejskich samorządów w trzydziestu trzech państwach, czas na Poznań, czas na Wielkopolskę, lidera innowacyjnych rozwiązań!” 

W drugiej części konwencji odbyły się panele dyskusyjne dotyczące wszystkich czterech filarów programowych z udziałem takich znakomitych gości jak: Wadim Tyszkiewicz – Prezydent Nowej Soli, Ernest Iwańczuk – zastępca burmistrza Miasta Środa Wielkopolska, prof. dr hab. n. med.. Leszek Pawelczyk – szef Kliniki Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu szpitala UM w Poznaniu, dr hab. Sławomir Kalinowskidr Zuzanna Rataj – Uniwersytet Ekonomiczny, Katedra Socjologii i Filozofii, Mirosław Moskalewicz – menager w ochronie zdrowia, specjalista ginekolog, Vice Prezydent Polskiej Federacji Pracodawców Prywatnych Ochrony Zdrowia, Karola Działoszyńskiego, Ewę Socha – dyrektor Szkoły Podstawowej Da Vinci, a takżę przedsiębiorcę Łukasza RychlickiegoKarinę Owsianko – przewodnicząca zespołu programowego wielkopolskiej Nowoczesnej ds. Edukacji, Łukasza Matwiej – przewodniczącęgo zespołu programowego wielkopolskiej Nowoczesnej ds. gospodarki i nowoczesnych Technologii, Piotra Balcer – przewodniczącego rady rodziców przy gimnazjum w Śmiglu, Kamila Kłopockiego czy Barbarę Oliwiecką.

Dodaj komentarz