Paweł Przepióra: Kontynuacja i rozwój


– Stawiam na zrównoważony rozwój, w którym oprócz nowych inwestorów pozytywnie wpływających na finanse gminy i inwestycji infrastrukturalnych ważne są warunki życia mieszkańców, środowisko naturalne oraz relacje międzyludzkie. Istotne jest to, abyśmy urządzając naszą gminę jak najwygodniej myśleli o przyszłości naszych dzieci – mówi kandydat na wójta Dopiewa – Paweł Przepióra.  

 

Na terenie gminy pojawiły się banery z Pana zdjęciem i hasłem wyborczym „Kontynuacja i Rozwój”. Co to dla Pana znaczy?

– Przedwcześnie zmarły wójt Adrian Napierała pozostawił gminę w bardzo dobrej kondycji. Pod względem dochodów podatkowych na mieszkańca jesteśmy 103 samorządem na 2477 gmin w ogóle. W gminie Dopiewo rośnie liczba firm, a kolejne tereny są aktywizowane pod działalność gospodarczą. W ostatnich latach gołym okiem widać wyraźne przyśpieszenie w zakresie budowy dróg, kanalizacji, oświetlenia ulicznego czy też terenów rekreacyjnych. Będę chciał kontynuować szybkie tempo rozwoju gminy.

Jakie widzi Pan inne pozytywne zmiany, sukcesy gminy Dopiewo w ostatnich latach?

Uruchomiony został cały szereg programów proekologicznych wychodzących naprzeciw potrzebom naszych mieszkańców. Mamy cieszący się dużą popularnością gminny program wymiany kopcących pieców czy dofinansowania fotowoltaiki. Wspieramy też finansowo mieszkańców, którzy chcą zbierać deszczówkę. W gminie są zamontowane czujniki smogu i każdy z mieszkańców może sprawdzić on-line stan powietrza. Poza tym od 2014 roku zwiększono liczbę miejsc dla przedszkolaków w przedszkolach publicznych o ponad 700 oraz rozbudowano wiele szkół. Zauważalny jest rozwój komunikacji publicznej. Dziś funkcjonuje Poznańska Kolej Metropolitalna i cały czas przybywa linii czy kursów w komunikacji autobusowej.

Z tego co wiem nowi mieszkańcy chętnie się sprowadzają do gminy Dopiewo. Gmina jest popularna, ale już trochę zatłoczona…

Jeśli ma Pan na myśli, że przestrzeni mieszkalnej czy usługowej jest już w niektórych miejscach za dużo, to trudno się z Panem nie zgodzić. To jest w dużej mierze pokłosie niedoskonałego systemu planowania przestrzennego i podejmowanych w przeszłości w gminie decyzji planistycznych. Podam przykład. W Dąbrówce przy ul. Poznańskiej na dotąd wolnym dużym placu powstaje supermarket Lidl. Miejsce – wydawałoby się bardzo dobre do utworzenia przestrzeni rekreacyjnej służącej mieszkańcom do spędzania wolnego czasu, odpoczynku czy organizowania koncertów. Niestety w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z 2001 roku zostało ono przeznaczone pod zabudowę usługową i właściciel przeznaczył ten plac pod budowę supermarketu. Gdybyśmy dziś chcieli ten plan zmienić, to zapłacilibyśmy ogromne odszkodowania. Gminy po prostu na to nie stać. Podobnie rzecz się ma z wieloma terenami przeznaczanymi pod zabudowę mieszkaniową, gdzie dawne ustalenia determinują obecnie powstającą zabudowę. Innym kuriozum naszego systemu planistycznego jest to, że deweloper może w legalny sposób wybudować tzw. bliźniaka w miejscu przeznaczonym w dokumentach planistycznych pod zabudowę jednorodzinną. Takie działania zwiększają intensywność zabudowy i często burzą ład estetyczny. Dostrzegam te dysfunkcje, dlatego będę dążył do rozwoju terenów rekreacyjnych i zielonych oraz ograniczania gęstości zabudowy.

No właśnie. A jakie ma Pan plany w zakresie terenów rekreacyjnych i zielonych?

Wiele w tej kwestii się już zadziało. W Dąbrówce niedawno powstały dwa miejsca rekreacyjne – to nowy pumptrack oraz teren przy ul. Komornickiej. Aktualnie planuję inwestycje w tym zakresie również dla mieszkańców Skórzewa, bo to miejscowość, gdzie jest kilka tysięcy domostw. Będziemy urządzać przestrzeń rekreacyjną ul. Figowej. Powstanie też promenada spacerowa. Nie ukrywam, że myślę o rekreacyjnym wykorzystaniu terenów leśnych w kwadracie pomiędzy ul. Złotowską i Skórzewską. W rozmowach z mieszkańcami często też pojawia się temat ścieżek rowerowych. Dlatego chciałbym zadbać o to, żeby ich przybywało, bo to nie tylko otwarcie dodatkowych możliwości przemieszczania się, ale również oferta rekreacyjna. Jeszcze w tej kadencji powstanie ścieżka pieszo-rowerowa w Zakrzewie od ul. Radosnej do trasy 307. Urząd Gminy projektuje też ścieżkę pieszo-rowerową w Gołuskach. Efektem także moich rozmów z miastem Poznań będzie wybudowanie ścieżki rowerowej w ciągu ulicy Złotowskiej, łączącej rondo na Malwowej w Skórzewie z Ławicą. Dodatkowo Starostwo Powiatowe opracowuje koncepcje przebudowy odcinka drogi wraz ze ścieżką rowerową pomiędzy Dopiewem i Palędziem.

Wracając do drugiej części Pana hasła wyborczego, porozmawiajmy o rozwoju…

Gmina Dopiewo jest położona między dwoma bardzo atrakcyjnymi inwestycyjnie gminami: Komorniki i Tarnowo Podgórne. Jest dla mnie oczywiste, że musimy walczyć o inwestorów, bo ich obecność na naszym terenie pozytywnie wpływa na budżet gminy i zwiększa pulę ofert pracy. Na dziś pakiet inwestorski w gminie zwiększa się o firmę Sygro w Gołuskach. Będziemy też ściągać inwestorów na inne tereny wzdłuż trasy S11. Aktywizowany jest teren przeznaczony dla przedsiębiorstw w Więckowicach przy DW307. Oczywiście chcę mocno podkreślić, że dla mnie istotne jest, żeby to był rozwój zrównoważony, w którym oprócz nowych inwestorów pozytywnie wpływających na finanse gminy i inwestycji infrastrukturalnych ważne są warunki życia mieszkańców, środowisko naturalne oraz relacje międzyludzkie. Istotne jest to, abyśmy urządzając naszą gminę jak najwygodniej myśleli o przyszłości naszych dzieci. Stąd między innymi szereg programów ekologicznych, o których już mówiłem.

No to w ramach szeroko pojętej rewitalizacji zapytam jeszcze o odnowę, zmianę wyglądu czy funkcji niektórych miejsc i obiektów. Czy takie plany ma Pan również?

Tak, to też jest jeden z moich celów. Chciałbym, aby w centrum gminy, siedzibie urzędu, czyli Dopiewie, poprawiła się jakość niektórych miejsc i obiektów. W tej kadencji chcę stworzyć plan zagospodarowania centrum Dopiewa. Po pierwsze zmiany wymaga oblicze siedziby ZUK, bo to jedna z ważniejszych w gminie instytucji, która rezyduje w nie najlepszych warunkach. Istotne jest też dla mnie, aby nową jakość zyskał plac przy budynku ZUK. Niech to będzie zielony rynek z prawdziwego zdarzenia, gdzie swoje produkty sprzedają i kupują mieszkańcy całej gminy. Na pewno będę chciał to miejsce ożywić i stworzyć tam bardzo dobre warunki do handlu, to może być dopiewska wizytówka przy ul. Wyzwolenia. Koniecznością stała się też rozbudowa samego urzędu, którego budynek mógłby być wkomponowany w zagospodarowywaną przestrzeń.

Komfort i wygodę mieszkania w gminie bardzo często określa oferta dla tych najstarszych i najmłodszych. Czy ma Pan jakieś plany w związku z tym?

Chcę w gminie stale poszerzać aktywność obywatelską. Posłuży temu utworzenie Centrum Aktywności Lokalnej (CAL) które mogłoby być zlokalizowane w wyremontowanym budynku dworca kolejowego w Palędziu. CAL oczywiście angażowałoby nie tylko te dwie kategorie wiekowe. Chciałbym, żeby Centrum Aktywności Lokalnej służyło zwiększaniu zaangażowania  społeczności  lokalnych i tworzeniu poczucia przynależności do danego miejsca i grupy. Konieczne będzie wyszkolenie lokalnych liderów, po to by potrafili oni organizować i angażować lokalną społeczność, żeby tworzyli lokalne organizacje wspierane przez gminę zdolne także do pozyskiwania środków z zewnątrz.

 

Mieszkańcy często oceniają kandydatów patrząc na szyld partyjny. Czy należy Pan do jakieś partii politycznej?

Nie należę i nigdy nie należałem do żadnej partii. Jestem niezależny politycznie i dzięki temu mogę działać skutecznie dla wszystkich mieszkańców.

Na czyje poparcie może Pan zatem liczyć?

Głosy poparcia słyszę od różnych mieszkańców i różnych grup społecznych. Wśród nich jest wielu aktywnych społeczników jak również 18. radnych naszej gminy i sołtysi ze wszystkich sołectw. To dla mnie bardzo ważne, bo dzięki temu możliwe będzie skuteczne realizowanie programu wyborczego i działanie we wszystkich miejscowościach. Zawsze trzeba pamiętać, że zarządzanie gminą to gra zespołowa i samodzielnie niewiele można zdziałać.

Co chciałby Pan dodać na koniec?

Zachęcam wszystkich mieszkańców gminy Dopiewo do wzięcia udziału w wyborach i głosowania na moją kandydaturę. Polecam również wizytę na stronie www.pawelprzepiora.pl, na której znajdują się szczegóły mojego programu wyborczego, a także szereg pytań i odpowiedzi dotyczących kwestii nie poruszanych w dzisiejszej rozmowie.

Paweł Przepióra na spotkaniu u prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania: – Dopiewo jest aktywnym i ważnym partnerem Poznania. Współpracujemy w obszarze edukacji, ale też transportu. Gmina, która od kilku lat bardzo intensywnie się rozwija, włącza się w działania służące usprawnieniu komunikacji publicznej na obszarze aglomeracji. Na jej terenie, przy stacjach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej powstały parkingi Park&Ride, Dopiewo włączyło się też w system zintegrowanego transportu autobusowego w ramach porozumień międzygminnych. Sukcesywnie rozwija również sieć ścieżek rowerowych. Jest to korzystne również dla Poznania, bo im sprawniejsza komunikacja zbiorowa, tym więcej osób z niej korzysta i tym mniej samochodów wjeżdża do centrum miasta. Mam nadzieję, że po wyborach, z nowym wójtem, będziemy mogli kontynuować współpracę i rozwijać nasze partnerskie relacje.

Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański: – Paweł Przepióra jest przede wszystkim świadomy wyzwań, jakie go czekają, jeśli obejmie urząd wójta Dopiewa. Przez minione lata był bardzo mocno zaangażowany w rozwój gminy. Nasza współpraca zawsze układała się wzorcowo. Dał się poznać jako kreatywny, ambitny samorządowiec, który stara się przede wszystkim być blisko ludzi, wsłuchiwać się w ich problemy, czerpać z ich doświadczeń. Chcąc kontynuować dalszy rozwój gminy, zapoczątkowany przez wójta Adriana Napierałę, daje mieszkańcom olbrzymią szansę na utrzymanie Dopiewa w czołówce samorządów i to nie tylko w powiecie poznańskim. Dziś, w czasach gdy próbuje się osłabić rolę samorządów, mieszkańcy gmin potrzebują tak zaangażowanych, młodych i odważnych liderów. Jestem przekonany, że Paweł Przepióra, jest właśnie osobą, która będzie dobrym gospodarzem dla wszystkich mieszkańców gminy.

Fot. Materiały Prasowe

 

 

Dodaj komentarz