Koncert dla Poznania


Cztery Litanie ostrobramskie Stanisława Moniuszki powstały w latach 1843-55 w Wilnie. Nie są to jednak kompozycje liturgiczne, lecz kantaty z elementami religijnych śpiewów ludowych. Skomponowane zostały na cześć Matki Bożej Ostrobramskiej. Wszystkie wykonywane były za czasów kompozytora w Ostrej Bramie w Wilnie. Moniuszko wykorzystał w nich swoje doświadczenia zdobyte w zakresie twórczości pieśniowej i kantatowej, ale wyraźnie nawiązał w nich również do stylu ludowych kantyczek.

Najpopularniejsza i najczęściej dziś wykonywana jest III Litania ostrobramska. Warto więc wybrać się na koncert Filharmonii Poznańskiej, podczas którego będzie okazja do wysłuchania mniej znanej, II części, powstałej w 1849 roku.

Msza koronacyjna C-dur KV 317 to jedna z najczęściej wykonywanych kompozycji kościelnych Wolfganga Amadeusa Mozarta. Skomponowana została w 1779 roku w Salzburgu, na potrzeby tamtejszej katedry. Prawdopodobnie powstała z okazji świąt Wielkiej Nocy, choć uważa się także, iż mogła zostać napisana na uroczystość koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej w pielgrzymkowym kościele Maria Plain koło Salzburga.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz