KOMORNIKI: Oświata po nowemu – Rada Gminy zadecydowała o sposobie wdrożenia reformy


Na sesji 23 lutego Rada Gminy Komorniki podjęła decyzję, w jaki sposób dostosować kształt gminnej oświaty do nowego ustroju szkolnego. W uchwale, która jest na razie projektem zmian, radni  wybrali wariant przekształcenia od 1 września 2017 r. jedynego w gminie Gimnazjum w Komornikach w szkołę podstawową.

Do nowo utworzonej podstawówki zostaną przeniesione wskazane oddziały z istniejącej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Komornikach przy ul. Staszica 25. Budynek nowej szkoły podstawowej w Komornikach przy ul. Pocztowej 30 zostanie dostosowany do przyjęcia uczniów klas pierwszych z 1 września 2019 r. W roku szkolnym 2019/2020 zostanie zorganizowany pierwszy nabór do klas I, zgodnie z ustalonym wcześniej obwodem szkoły, który powstanie po podziale obwodu Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Komornikach, przy uwzględnieniu lokalizacji i liczby pomieszczeń obu obecnie istniejących szkół oraz struktury demograficznej w Komornikach.

Podjęcie takiej decyzji poprzedziły liczne konsultacje z dyrektorkami komornickich szkół, z rodzicami uczniów oraz przedstawicielami Kuratorium Oświaty, którego pozytywna opinia warunkuje wdrożenie projektowanych zmian w życie. Utworzenie nowej szkoły podstawowej umożliwi wykorzystanie zasobu kadrowego i materialnego likwidowanego gimnazjum na potrzeby zadań oświatowych tworzonej szkoły. To rozwiązanie pozwoli zapewnić uczniom szkoły podstawowej i klas dotychczasowego gimnazjum najlepsze warunki nauki z wykwalifikowaną oraz doświadczoną kadrą pedagogiczną. Natomiast nauczyciele zatrudnieni w szkołach funkcjonujących w ramach obecnej sieci szkół staną się nauczycielami szkół utworzonych w ramach nowego systemu, co zminimalizuje negatywne skutki kadrowe dla pracowników likwidowanego gimnazjum.

Rozwiązanie to jest najbardziej uzasadnione społecznie i ekonomicznie.

Obecnie w Komornikach zameldowanych jest 7976 mieszkańców. Do istniejącej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Komornikach, której obwód tworzą wsie: Komorniki, Głuchowo, Rosnowo i Szreniawa uczęszcza 929 dzieci. Uwzględniając dwa dodatkowe roczniki klas VII i VIII, w jej obwodzie znalazłoby za dwa lata 1300 uczniów. Zorganizowanie drugiej szkoły podstawowej w Komornikach pozwoli na sprawniejsze zarządzanie placówkami oraz zachowanie komfortowych warunków nauki dla uczniów.

Co z innymi szkołami?

Zgodnie z nowymi przepisami ustaw  Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe, od 1 września 2017 r. wszystkie sześcioletnie szkoły podstawowe (w Komornikach, Plewiskach, Wirach i Chomęcicach) staną się ośmioletnimi szkołami podstawowymi. Naturalnie, od 1 września 2017 r. będą istniały w nich klasy VII, a od 1 września 2018 r. również odziały klas VIII.  Dbając o to, aby zapewnić lepsze warunki nauki dla uczniów planowana jest rozbudowa Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich we Wirach oraz Szkoły Podstawowej im. A. Fiedlera  w Chomęcicach.

Na podstawie tych samych przepisów dotychczasowe gimnazja ulegają likwidacji z mocy ustawy. Gimnazjum im. Edwarda hr. Raczyńskiego definitywnie przestanie istnieć w roku szkolnym 2019/2020, kiedy szkołę opuszczą ostatnie, III klasy gimnazjalistów.

Przypominamy: omawiana uchwała jest projektem wdrożenia reformy w gminie Komorniki. Ostateczna uchwała zostanie podjęta przez radnych po uzyskaniu pozytywnej opinii Kuratora Oświaty.

Dodaj komentarz