Kominek żeliwny do domu – czy to dobry wybór?


Budując, remontując dom lub mieszkanie, wiele rzeczy trzeba zaplanować już przy wstępnych pracach. Jedną z nich jest forma ogrzewania. Da się zauważyć, iż do łask wracają kominki, które nie tylko stanowią dobry rodzaj ogrzewania, ale są też elementem dekoracyjnym pomieszczenia, w którym są wbudowane lub ustawione. Trzeba jednak przyznać, że wybór spośród kominków jest bardzo bogaty, co może nastręczyć pewne trudności przy zakupie. Do wyboru mamy kominki żeliwne, stalowe, wolnostojące lub zabudowane, a także eko kominki elektryczne. Na co więc się zdecydować?

kominki

Najpierw musimy poznać różnice występujące między nimi oraz ich zalety i wady. Skupimy się głównie na kominkach żeliwnych i porównamy je ze stalowymi, gdyż są to podstawowe modele, najczęściej wybierane do ogrzewania domu.

Kominek żeliwny – wady i zalety

Mając na myśli kominek żeliwny lub stalowy, chodzi nam konkretnie o rodzaj wkładu, jaki został w takim kominku zastosowany. Do pierwszych wkładów, jakie pojawiły się w ogóle na naszym rynku, należą wkłady żeliwne. Powstają one z żeliwnych odlewów połączonych ze sobą śrubami stalowymi oraz uszczelnionych masą żaroodporną. Taki korpus żeliwny w kominku może też być monolityczny, to znaczy stworzony z jednego odlewu bez jakichkolwiek łączeń. Jest on wtedy bez wątpienia bardziej szczelny. Jakie są zalety kominków żeliwnych? Przede wszystkim są one bardzo trwałe i odporne na działanie wysokich temperatur, nawet po długim czasie. Żeliwo dobrej jakości może wytrzymać naprawdę wiele bez żadnego uszczerbku, a to oznacza, że nasz kominek żeliwny posłuży wiele lat bez potrzeby naprawy. Ma jednak pewną wadę: jeżeli wybieramy wkład z połączonych odlewów żeliwnych, musimy liczyć się z tym, że po jakimś czasie stanie się on nieszczelny. Masa, którą stosuje się do uszczelniania z czasem się wykrusza, a co za tym idzie, wkład traci szczelność. Jeżeli szybko tego nie naprawimy, kominek będzie ogrzewał pomieszczenie mniej efektywnie przy większym spalaniu. Mimo wszystko jednak wkłady żeliwne są bardzo polecane osobom, które chcą ze swojego kominka korzystać często, a nie okazjonalnie. Ze względu na swoją masywność, kominki żeliwne bardzo pasują do wnętrz rustykalnych czy klasycznych. W tym miejscu warto też wspomnieć o innym zastosowaniu kominków żeliwnych, mianowicie w kuchni. Chodzi o kociołki żeliwne, w których można przyrządzać pieczone lub duszone dania jednogarnkowe (https://kratki.pl/produkt/kociolek-zeliwny-mysliwski-do-dan-jednogarnkowych-o-pojemnosci-7-l_kociolek7l). To świetna alternatywa dla grilla, ponieważ nie wymaga opału i jest bardzo wytrzymały. Można w nim przyrządzać potrawy nawet dla kilkunastu osób.

Kominki stalowe – wady i zalety

Pewnego rodzaju konkurencją dla kominków żeliwnych są te z wkładami stalowymi lub stalowo-szamotowymi. Te wkłady powstają ze szczelnie pospawanego korpusu z blachy stalowej oraz elementów szamotowych lub wermikulitowych znajdujących się na dnie oraz po bokach wkładu. Zasadniczą zaletą kominków stalowych jest ich szczelność. Stal i szamot pozwalają na utrzymanie wysokiej temperatury w kominku bez powstawania odkształceń na wkładzie, a ponadto budowa takiego kominka ułatwia palenie w nim bez zabrudzeń. Wkłady stalowe mają jednak pewną wadę: ponieważ szamot potrafi po pewnym czasie użytkowania pękać, co jakiś czas może zaistnieć potrzeba wymiany wyłożenia paleniska.

Podsumowując, zarówno kominki żeliwne, jak i stalowe mają swoje wady i zalety. Oba modele są jednak dobrze sprawdzone i w przeważającej części niezawodne. Tylko od nas zależy, który z nich będzie nam bardziej odpowiadał pod względem wyglądu, jak i cech. Im wcześniej to ustalimy, tym łatwiej będzie nam dokonać wyboru.

Dodaj komentarz