Kolejny rok inwestycji w Buku


20 września minionego roku podczas sesji radni podjęli dwie bardzo ważne uchwały inicjujące nowy rozdział w rozwoju komunikacyjnym gminy…

– To historyczna data, którą warto zapamiętać. Wywołaliśmy dwa miejscowe plany dla budowy dwóch obwodnic – północnej Buku i w Niepruszewie. Tego samego dnia zaprezentowaliśmy układ komunikacyjny w rejonie linii kolejowej, który usprawni komunikację w tej części miasta, a z pewnością ułatwi dojazd do węzła przesiadkowego mieszkańcom południowej części gminy. Dla nich dwa przejazdy kolejowe przy dwóch ważnych drogach są w tej chwili największym problemem i ograniczeniem w codziennym funkcjonowaniu. Chcemy więc na zasadzie lustrzanego odbicia węzła przesiadkowego stworzyć tak samo komfortową infrastrukturę park&ride. W tym celu planujemy przebić się przejściem podziemnym pod peronami na południową stronę i wzdłuż torów wybudujemy drogę, która połączy DW 306 z drogą powiatową, by mieszkańcy nie musieli wyczekiwać przy zamkniętych rogatkach. W lutym będziemy podpisywać porozumienie z PKP, aby wspólnie przygotowywać dokumentację i zrealizować to przedsięwzięcie. Dodam, że 1 września zacznie funkcjonować komunikacja gminna, która mieszkańcom sołectw ma ułatwić dojazd do Buku i połączy wszystkie sołectwa w gminie.

– Zwolenników rekreacji ucieszy informacja o tworzeniu koncepcji przebiegu ścieżek rowerowych. Proszę opowiedzieć więcej na ten temat.

– Powiat zrealizował ścieżkę z Buku do Szewc, województwo buduje ścieżkę przy okazji modernizacji DW 306 do Stęszewa. Wspólnie z powiatem projektujemy budowę ścieżki z Buku do Otusza i dalej do Dworca-Skrzynki. Przygotowujemy też koncepcję ścieżki wzdłuż DW 307, tj. od stacji Orlen do wiaduktu, a dokładnie zjazdu prowadzącego do Otusza Huby znajdującego się przed wiaduktem nad A2.

W kampanii wyborczej roztaczał Pan wizję modernizacji parku w centrum Buku. Kiedy ona nastąpi?

– W tej chwili opracowujemy dokumentację, którą ukończymy do połowy roku. Park ma być przyjazny i zielony, a więc czekają nas nowe nasadzenia drzew. Cała powierzchnia będzie biologicznie czynna, a więc z założenia wykluczyliśmy zabrukowanie ścieżek. Park ma stanowić wizytówkę gminy, ma być międzypokoleniowym miejscem spotkań mieszkańców i zachęcać do wspólnych interakcji, jak choćby przy okazji edukacji, która w dodatku ma dostarczać wrażenia sensoryczne. Zadbamy o przestrzeń do organizowania wystaw, czy kameralnych koncertów. To miejsce ma żyć i cieszyć odwiedzających, którzy zapragną także chwili wypoczynku.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz