Kolejne połączenia w systemie PKM


– Dzięki wspólnemu, solidarnemu podejściu do finansowania dodatkowych połączeń możliwe jest zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów ku zadowoleniu pasażerów. To zadowolenie jest tak duże, że na wielu odcinkach mamy kłopoty, aby obsłużyć zwiększające się potoki podróżnych. Samorząd województwa czeka na dostarczenie 15 sztuk nowoczesnych pociągów elektrycznych, a Koleje Wielkopolskie kończą zamówienie na zakup czterech nowych pociągów spalinowych – informował Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa.

Podpisanie dokumentów nie rodzi żadnych konsekwencji finansowych. Teraz porozumienia będą głosowane przez rady poszczególnych samorządów. Po ich akceptacji podpisane zostaną umowy. Następnym etapem będzie już uruchomienie połączeń kolejowych w systemie PKM na wymienionych liniach.

W czerwcu ubiegłego roku rozpoczęła funkcjonowanie Poznańska Kolej Metropolitalna. Pociągi z logo PKM wyruszyły na cztery linie. Z Poznania w kierunku Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla i Wągrowca. We wrześniu w system włączono połączenia do Swarzędza. Podstawą funkcjonowania połączeń są umowy podpisane pomiędzy województwem wielkopolskim, a samorządami (gminy i powiaty) położonymi na trasach przebiegu PKM. Przed umowami podpisane zostały porozumienia. Porozumienia zaakceptowały wszystkie rady samorządów.

Funkcjonowanie PKM obejmie obszar w promieniu około 50 km od Poznania, wyznaczany przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach: Nowy Tomyśl, Wągrowiec, Grodzisk Wlkp., Jarocin, Wronki, Rogoźno, Kościan, Gniezno i Września.

Fot. Hieronim Dymalski, materiały prasowe

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz