Kobiety w Poznaniu


Celem akcji było zwrócenie uwagi na działania mieszkanek stolicy Wielkopolski i promowanie ich. Miasto dba również o aktywizację kobiet – m.in. dotując warsztaty i spotkania pokazujące, jak bardzo brakuje ich głosu i obecności w codziennej debacie publicznej. Projekt realizowany jest przez Fundację im. Julii Woykowskiej.

Od 2018 roku w mieście działa Punkt Profilaktyki Intymnej – dostępny przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. W punkcie realizowane są konsultacje i porady lekarskie dotyczące chorób, higieny intymnej, antykoncepcji (zarówno naturalnej jak i farmakologicznej). Zapewniona jest doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych. Miejsce to oferuje dostępność do badań USG, mammografii oraz skierowań na badania diagnostyczne. Mogą z niego korzystać również mężczyźni, korzystający z pomocy urologa.

W poznańskich szkołach dostępne są tzw. różowe skrzyneczki z akcesoriami higienicznymi – do dyspozycji wszystkich dziewcząt. W Poznaniu realizowane są też bezpłatne szczepienia przeciwko zakażeniom wirusem HPV, skierowane w dużej mierze do nastoletnich dziewczynek. Głównym celem programu jest ograniczenie występowania chorób nowotworowych, w tym raka szyjki macicy.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz