W Poznaniu odbywa się IV Wielkopolski Kongres Kobiet (ZDJĘCIA)


Wśród tych konkretów znalazł się m.in. miejski program refundacji zapłodnienia in vitro. Przygotowywana jest ponadto koncepcja bezpłatnego dyżuru ginekologicznego. Aż 200 tysięcy z miejskiego budżetu przeznaczono na edukację antydyskryminacyjną i przeciwdziałającą wykluczeniu w poznańskich szkołach. Dla poznańskich seniorek i seniorów wprowadzono pakiet Poznań Viva Senior, wspierającą ich w codziennym życiu. Natomiast z okazji 100-lecia praw kobiet powstała internetowa platforma wymiany informacji o działaniach podejmowanych przez kobiety i z myślą o kobietach – ONEPoznań. W Poznaniu odbył się też pierwszy poza stolicą Ogólnopolski Kongres Kobiet.

– W zeszłym roku po raz pierwszy w historii swojego istnienia Kongres Kobiet wyjechał z Warszawy i przyjechał do wolnego miasta Poznań – przyznała Dorota Warakomska. – Jest on przez matki założycielki oceniany zgodnie jako najlepszy po pierwszym kongresie. Wielkie brawa dla osób, które współorganizowały to ogromne przedsięwzięcie. W tym roku jubileuszowy X Ogólnopolski Kongres Kobiet odbędzie się 16-17 czerwca w Łodzi. Już dziś zapiszcie to sobie w kalendarzu.

Hasło tegorocznego kongresu brzmi „Działam, wspieram, mam wybór, jestem sobą!”. Uczestnicy i uczestniczki wydarzenia postanowiły skupić się w tym roku na szeroko rozumianych kobiecych wyborach.

– Po pierwsze, w 2018 r. obchodzimy stulecie wywalczenia praw wyborczych Polek. Po drugie, zbliżają się wybory samorządowe. Po trzecie, każda kobieta na różnych etapach życia dokonuje różnych wyborów, nie zawsze łatwych – np. związanych z małżeństwem, macierzyństwem, pracą zawodową, rozwojem kariery czy działalnością społeczną – mówiła Violetta Ratajczak, Pełnomocniczka Regionalna Wielkopolskiego Kongresu Kobiet.

O ważnych w życiu wyborach mówić będą na kongresie aktywistki, polityczki, działaczki społeczne, dziennikarki, aktorki i sportsmenki. Wśród zagadnień, poruszanych w czasie paneli i warsztatów pojawiły się m.in: 100-lecie praw wyborczych kobiet, aktywność kobiet w samorządach, a także tematy trudne – jak molestowanie seksualne, rak piersi czy wykluczenie społeczne.

Fot. Hieronim Dymalski

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz