Od 1 listopada będzie można podróżować pomiędzy Poznaniem a gminą Kleszczewo na podstawie jednego, wspólnego biletu. To kolejny obszar aglomeracji poznańskiej włączony do wspólnego systemu komunikacyjnego.
Na zintegrowaniu zyskają przede wszystkim pasażerowie, którzy będą mogli podróżować pojazdami różnych przewoźników, pracujących na rzecz ZTM, na podstawie jednego biletu i tej samej taryfy. Integracja systemu komunikacji zbiorowej gminy Kleszczewo i miasta Poznania to efekt zwieńczonej sukcesem wielomiesięcznej pracy.
– Pierwszy duży krok do integracji poczyniliśmy na początku 2015 roku, kiedy to Kleszczewo zaczęło korzystać z systemu gminnego PEKA: karta stała się wówczas nośnikiem zarówno biletów ZTM, jak i naszej komunikacji – przypomina Bogdan Kemnitz, wójt gminy Kleszczewo. – Teraz nadszedł czas na kolejny krok. Pełna integracja transportu ułatwi pasażerom przemieszczanie się, jest korzystna zarówno dla mieszkańców gminy Kleszczewo, jak i miasta Poznania – dodaje wójt.
Zintegrowany transport stanowi ułatwienie dla pasażerów, korzystają bowiem z jednego nośnika biletów okresowych (karta PEKA) i jednej taryfy biletowej. Klienci mają do wyboru możliwość opłacania przejazdów na podstawie biletów okresowych lub z tPortmonetki na karcie PEKA, na podstawie jednorazowych biletów czasowych w formie papierowej lub kasowanych poprzez aplikacje w telefonach komórkowych. Integracja podwyższa także standard komunikacji poprzez korzystną dla pasażerów modyfikację układu linii i rozkładów jazdy.
– Zapewnienie atrakcyjnych warunków podróżowania transportem publicznym na obszarze aglomeracji oraz wzmocnienie pozycji komunikacji zbiorowej to nasze cele, a integracja transportu publicznego im sprzyja – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. – Obszar, po którym można poruszać się na podstawie biletu ZTM stale się zwiększa: od stycznia 2015 roku ze wspólnej komunikacji mogą korzystać pasażerowie z gmin Murowana Goślina i Czerwonak, od stycznia 2017 – Tarnowo Podgórne, Kaźmierz i Duszniki, za miesiąc do wspólnego systemu wejdą Kleszczewo i Kostrzyn. Dodatkowo rozbudowaliśmy ofertę biletu Bus-Tramwaj-Kolej. Zależy nam na stworzeniu jak najbardziej spójnego i zharmonizowanego systemu publicznego transportu zbiorowego, oferującego podróżnym dogodną ofertę przewozową – wyjaśnia Maciej Wudarski.
– Zwiększanie zakresu przewozów pasażerów to jeden z konsekwentnie realizowanych celów. Od 1 listopada ZTM będzie zarządzał transportem publicznym obejmującym Miasto Poznań oraz 18 gmin aglomeracji. Do systemu dołączą trzy nowe linie nr 431, 432 i 435, na których obowiązywać będzie taryfa opłat ZTM w Poznaniu. Jednocześnie, zmieniony zostanie rozkład jazdy linii nr 54 kursującej ze Spławia poprzez Szczepankowo do Franowa, której trasa pokrywa się częściowo z trasami nowych linii – dodaje Piotr Snuszka, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.
W gestii gminy Kleszczewo pozostaną linie, których autobusy nie wjeżdżają do Poznania, tj. linie nr 488 (Markowice – Kleszczewo – Poklatki) i 489 (Kleszczewo – Swarzędz).
Linia nr 488 będzie linią bezpłatną, dzięki temu wszyscy mieszkańcy gminy Kleszczewo za przejazd komunikacją publiczną w kierunku Poznania i z powrotem będą ponosić takie same koszty jak w strefie B. Na linii nr 489 obowiązywać będzie taryfa opłat ustalana przez Radę Gminy Kleszczewo. Nadal zachowają prawo do bezpłatnych przejazdów po terenie gminy Kleszczewo dzieci aż do ukończenia gimnazjum – w tym przypadku opłaty na kartach PEKA zostaną wniesione z budżetu Gminy.
Wykonawcą przewozów na liniach nr 431, 432 i 435, których organizatorem będzie ZTM w Poznaniu, jak również na liniach nr 488 i 489, zarządzanych przez gminę Kleszczewo, będzie Zakład Komunalny w Kleszczewie sp. z o.o.
źródło poznan.pl