Kiptui najszybszy w Poznaniu (FILM)!

Kenijczyk David Tarus Kiptui wygrał  w niedzielę 14.  Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza. Trasę 42 km i 195 m przebiegł w dwie godziny, 13 minut i 8 sekund. Drugie miejsce zajął jego rodak Edwin Kirui – 2:15.47, a trzeci był, Paweł Ochal – 2:15.58. Pierwszy Wielkopolanin Michał Cenkier zajął 11. miejsce (2:26:02). Wystartowało 5756 biegaczy. Prezydent Poznania Ryszard Grobelny z wynikiem 4 godziny 22 minuty 41 sekund był 3960. Pogody biegaczom  zazdrościł nawet Robert Korzeniowski. Zobacz film.

Wynik triumfatora to drugi najlepszy rezultat w historii poznańskiego maratonu. Rekord trasy wynosi 2:11.53, a ustanowił go dwa lata temu inny kenijski maratończyk Cosmas Kyeva.

Do maratony zapisało się 6125 osób, a wystartowało 5756. To rekordowa frekwencja.

Wśród kobiet najlepsza była Maryna Damantsewicz z Białorusi (2:36:02). Wśród Polek najlepsza – na trzecim miejscu – finiszowała Arleta Meloch z Grudziądza.

Zwycięzcy biegu, zarówno mężczyzna jak i kobieta, dostaną nagrodę po 10 tys. złotych, natomiast każdy, kto dotarł do mety ma szansę na samochód, który będzie losowany.

Podobnie jak przed rokiem maratończycy pokonali jedną pętlę obiegając niemal całe miasto. Każdy uczestnik, który przekroczył metę, dostał medal z podobizną Hipolita Cegielskiego. W ten sposób Cegielski – w 200 rocznicę urodzin i w Roku Cegielskiego – pobiegnie w świat.

Trasa tegorocznego maratonu biegła od Grunwaldu, przez Górczyn, Łazarz, Wildę, Rataje, Chartowo po Winogrady i Sołacz.  Meta biegu znajduje się na Placu Św. Marka na terenie MTP.