Kim jest psychoterapeuta


Psycholog czy psychoterapeuta? Wiele osób traktuje te pojęcia jako tożsame, tymczasem każda z tych profesji dotyczy zupełnie innych zagadnień. Różnice to przede wszystkim inne wykształcenie, a co za tym idzie, inne umiejętności. 

U psychologa nie trafisz na pomoc psychoterapeutyczną, nie posiada on bowiem uprawnień do jej odbywania – psychoterapia opiera się na zupełnie innej dyscyplinie naukowej, jak również wymogi do jej prowadzenia są zupełnie inne. Aby psychoterapeuta mógł wykonywać swój zawód, musi spełnić szereg wymagań, przede wszystkim:

– odbyć określoną ilość zajęć dedykowanych psychoterapii

– zaliczyć staż kliniczny pod superwizją z pacjentami chorymi psychicznie

– przejść przez własną psychoterapię w wymiarze min. 250 godzin

Psychologiem jest osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na tym kierunku, natomiast psychoterapeutą może zostać wyłącznie osoba, która już ukończyła studia magisterskie na humanistycznym lub społecznym kierunku i chce podjąć kilkuletnie specjalistyczne szkolenie z psychoterapii. Również pośród psychoterapeutów znajdziemy innego rodzaju specjalistów, ponieważ każda szkoła psychoterapii posługuje się odmiennymi narzędziami. Wynika z tego wniosek, że psychoterapeutę należy dobrać indywidualnie, zgodnie z własnymi potrzebami i specyfiką problemu. Po dokonaniu tego kluczowego wyboru, ważne jest znalezienie takiej osoby, która będzie nam po ludzku odpowiadać, jako osobowość. To ważne w perspektywie ogromu czasu, jaki zwykle należy poświęcić skutecznej psychoterapii. Obustronne zaangażowanie, sympatia, empatia i wzajemne pozytywne nastawienie mają znaczenie, budują zaufanie i są elementem leczenia. Działa to w obie strony – bez gotowości do wprowadzenia zmian ze strony pacjenta, nawet najlepszy psychoterapeuta nic nie wskóra.

Klinika LMC jest miejscem, które skupia profesjonalistów w swojej dziedzinie. Wykorzystują oni najskuteczniejsze narzędzia, aby pomóc pacjentom w powrocie do pełnego zdrowia psychicznego. Działanie psychoterapeutów i psychologów Kliniki wyróżnia fakt, że skupiają się nie tylko na skutku, czyli chorobie, ale chcą dotrzeć do sedna, poznając istotę problemu i czynniki, które do niej doprowadziły. Dobry psycholog i psychoterapeuta – Poznań podchodzi do pacjentów indywidualnie, tworząc spersonalizowany plan pracy. Specjaliści pracujący w Klinice nieustannie poszerzają swoją wiedzę, biorąc udział w różnego rodzaju szkoleniach, konferencjach i kursach. To również laureaci prestiżowych nagród, ale o jakości oferowanych usług najlepiej świadczy szereg pozytywnych opinii od pacjentów.

Dodaj komentarz