Kim jest i co może zająć syndyk?


Syndyk masy upadłościowej to organ powoływany przez odpowiedni miejscowo sąd rejonowy. Osoba ta prowadzi postępowanie upadłościowe. Ma obowiązek dokonania likwidacji majątku dłużnika w taki sposób, by w jak największym stopniu zaspokoić roszczenia wierzycieli danego dłużnika. Syndyk zajmuje majątek zadłużonego, który ogłosił upadłość.

Kto to jest syndyk?

Syndyk masy upadłościowej to osoba, która przeprowadza postępowanie upadłościowe ogłoszone przez osobę posiadającą wiele zobowiązań finansowych, na przykład pod postacią szybkiej pożyczki na raty. Syndyk zostaje wyznaczony przez sąd rejonowy. W drodze postępowania upadłościowego syndyk powinien dokonać likwidacji w taki sposób, by roszczenia wszystkich wierzycieli zostały zaspokojone w jak największym stopniu.

Syndyk jest powoływany w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości, rzadziej w toku postępowania upadłościowego. Coraz częściej zawód ten jest określany mianem doradcy restrukturyzacyjnego.

Syndyk masy upadłościowej – jakie posiada prawa i obowiązki?

Zgodnie z przepisami prawnymi, syndyk jest zobowiązany do likwidacji majątku upadłego oraz zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Do podstawowych obowiązków i praw doradcy restrukturyzacyjnego należy:

– objęcie majątku upadłego podmiotu: osoby fizycznej bądź firmy,

– kontrola i zarządzanie przejętym od dłużnika majątkiem,

– zabezpieczenie majątku przed możliwym zabraniem, kradzieżą, uszkodzeniem,

– sporządzenie oraz złożenie spisu inwentarza wraz z oszacowaniem dokładnej jego wartości,

– stworzenie listy wierzycieli,

– likwidacja majątku upadłego,

– podjęcie czynności mających na celu ujawnienia postanowienia o ogłoszeniu upadłości,

– poinformowanie o upadłości banków, wierzycieli oraz instytucji komorniczych,

– sprzedaż majątku upadłego,

– zawiadomienie placówki pocztowej o ogłoszeniu upadłości; placówki te doręczają syndykowi adresowane do upadłego przesyłki pocztowe,

– sporządzenie oraz złożenie sędziemu-komisarzowi częściowego i ostatecznego planu podziału funduszów masy upadłości.

Za przeprowadzenie każdego postępowania upadłościowego, syndykowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 3 proc. wartości masy upadłościowej.

Jak zostać syndykiem?

Syndykiem ma szansę zostać zarówno osoba fizyczna, jak i spółka handlowa, w której to wspólnicy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania finansowe całym majątkiem lub członkowie jej zarządu reprezentujący spółkę posiadają licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Do pełnienia funkcji syndyka masy upadłościowej niezbędne jest uzyskanie licencji doradcy restrukturyzacyjnego. Aby ją uzyskać, należy zdać egzamin organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Egzamin ten ma formę pisemną i składa się ze 100 pytań jednokrotnego wyboru oraz z zadania problemowego. By ukończyć go z wynikiem pozytywnym, konieczne jest zdobycie min. 75 punktów na 100 możliwych z testu oraz 20 punktów z 30 z zadania problemowego. Należy mieć na uwadze fakt, iż syndykiem dłużnika nie może być ani wierzyciel, ani dłużnik upadłego. Tej funkcji nie ma również prawa pełnić bliska mu osoba bądź jego pracownik.

Kto może uzyskać licencję doradcy restrukturyzacyjnego?

Przepisy prawne stanowią, iż licencję doradcy restrukturyzacyjnego może uzyskać osoba, która:

– legitymuje się obywatelstwem jednego z krajów Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej albo jednego z państw członkowskich EFTA,
– posługuje się biegle językiem polskim, zarówno w piśmie jak i w mowie,
– posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
– nie figuruje w bazach dłużników,
– przez min. 3 lata zarządzała majątkiem upadłego, przedsiębiorstwem bądź wydzieloną częścią przedsiębiorstwa w okresie 15 lat przed złożeniem wniosku o licencję doradcy restrukturyzacyjnego,
– posiada nieposzlakowaną opinię,
– nie była karana,
– nie jest podejrzana ani oskarżona o popełnienie przestępstwa skarbowego lub przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego,
– nie posiada przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu syndyka.

Co może zająć syndyk?

Syndyk obejmuje majątek firmy bądź osoby prywatnej, która ogłosiła upadłość konsumencką. Nieruchomość, która należy do majątku dłużnika i wchodzi w skład masy upadłościowej, powinna zostać zbyta przez syndyka w trakcie postępowania upadłościowego. W tej kwestii syndyk jest jednak zależny od decyzji sędziego-komisarza. Zgodnie z art. 315 Prawa upadłościowego, niezbywalna nieruchomość nie może zostać przy zadłużonym. Ten sam artykuł określa sytuację związaną z rzeczami ruchomymi. Mogą one zostać wyłączone z masy upadłościowej, jeżeli są niezbywalne.

Zgodnie z zapisami Kodeksu postępowania cywilnego, wynagrodzenie dłużnika wchodzi w skład masy upadłościowej. Zajęte może jednak zostać 50 proc. wynagrodzenia z zastrzeżeniem pozostawienia dłużnikowi kwoty wolnej od zajęcia.

Czym się różni syndyk od komornika?

Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, który działa przy odpowiednim sądzie rejonowym. Wykonuje swoje zadania w oparciu o przepisy prawne zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego oraz zgodnie z Ustawą o komornikach sądowych i egzekucji. Przy wykonywaniu czynności terenowych są niezawiśli. Mogą na przykład wejść do mieszkania osoby trzeciej, jeżeli istnieją ku temu odpowiednie przesłanki.

Syndyk z kolei jest organem powoływanym przez sąd. Prowadzi postępowanie upadłościowe. Działa pod nadzorem sędziego-komisarza. Jest zobowiązany do składania mu sprawozdań z dokonywanych czynności.

Dodaj komentarz