Kiedy zaczną działać instytucje kultury?


W drugiej połowie maja działalność planuje wznowić Biblioteka Raczyńskich. Ze względu na dużą liczbę bibliotecznych filii, które należy dostosować do nowych wymogów, przygotowania muszą potrwać dłużej. Wiadomo, że czytelnicy nie będą mieli dostępu do półek z książkami (możliwe będzie wypożyczenie wyłącznie pozycji zamówionych wcześniej drogą mailową lub telefoniczną) i stanowisk komputerowych. Nieczynne będą czytelnie i przestrzenie rekreacyjne. Zamknięte pozostaną na razie Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny oraz filie zlokalizowane w szkołach. Do odwołania nie będą się odbywać spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, wykłady itp. Zawieszona pozostaje również realizacja usług Książka dla seniora i Czytanie bez barier.

Także pod koniec maja ponownie będzie można obejrzeć ekspozycję czasową „W księgach boskich i ludzkich. Świat Jana Lubrańskiego” w Bramie Poznania. Od połowy maja w Centrum Kultury ZAMEK prawdopodobnie znów będzie można oglądać wystawę „Nieznany Impresjonizm. Manet, Pisarro i im współcześni”, a od czerwca zwiedzać odnowione zachodnie skrzydło gmachu po renowacji. O ile nie zmienią się obostrzenia rządu, zawieszona pozostanie działalność: warsztatowa, koncertowa, teatralna i kinowa Zamku.

Na zezwolenie na wznowienie działalności czekają pozostałe instytucje kultury, ale też prywatne przestrzenie kulturotwórcze: teatry, kina, domy kultury czy sale koncertowe i kluby.

W czasie pandemii Miasto Poznań wspiera i promuje treści kulturalne zamieszczane w internecie, informując o nich na stronie bit.ly/kulturanawynos. Działania pomocowe dla ludzi kultury i jej organizatorów zostały zaproponowane w pakiecie Poznań Wspiera (bit.ly/pakietpoznanwspiera).

AJ/ WK

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz