Kawalerka w Poznaniu: jakie są koszty?


Zakup mieszkania jest bardzo poważną inwestycją, która potrafi pociągać za sobą wiele konsekwencji. Aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, w pierwszej kolejności warto jest przeanalizować dostępne możliwości, a także aktualnie obowiązujące ceny nieruchomości. Poznań, jako jedna z największych aglomeracji zajmuje czołowe miejsce na liście miast z najdroższymi nieruchomościami. Na jakim poziomie się kształtują, a także od czego zależą ceny mieszkań na sprzedaż w Poznaniu?

stary rynek

Poznań w czołówce

Raporty dotyczące cen nieruchomości w Polsce wskazują, że obecnie najdroższymi miastami są Warszawa, Kraków i Gdańsk. Różnice między tymi miastami są jednak znaczne, ponieważ pomiędzy stolicą, a Krakowem cena 1 metra kwadratowego powierzchni mieszkalnej różniła się o aż 1000zł. Rozbieżności cenowe tego typu mogą wynikać z charakteru miasta, a także bezpośredniej funkcji, jakie to miasto pełni.

Warszawa, jako stolica kraju jest najczęściej wybieranym miastem przez studentów, a także ludzi poszukujących nowej pracy. Popyt na nieruchomości w Warszawie nie ulega zmianom w związku, z czym deweloperzy chcą sprostać wymaganiom klientów i oferują co raz to więcej, bardziej nowoczesnych mieszkań. Poznański rynek funkcjonuje na podobnych zasadach.

Rynek wtórny – większe rozbieżności cenowe

Jeżeli chodzi o mieszkania w ramach rynku wtórnego, sytuacja ma się tu zupełnie inaczej. Panujący zastój ma znaczący wpływ na ceny, które utrzymują się na równym poziomie. Ścisła czołówka najdroższych miast pozostaje bez zmian. Jednak, jeśli chodzi o Poznań i województwo wielkopolskie – różnica cenowa pomiędzy stolicą Wielkopolski, a Warszawą wynosi aż 2400zł. Powodem tego może być bezpośrednie usytuowanie mieszkań na terenie miasta. W momencie wyznaczania ceny istotne znaczenie ma nie tylko dostęp do węzłów komunikacyjnych, czy budynków użyteczności publicznej, ale również dzielnica miasta.

Obszerny rynek nieruchomości – bardziej zróżnicowane ceny

Poznański rynek nieruchomości jest jednym z największych w kraju. Analizując dostępne oferty napotkać można ogłoszenia dotyczące pokoi do wynajęcia w Poznaniu, czy sprzedaży mieszkań na terenie miasta. Dostępne są również wysokiej klasy wille, których cena zakupu rozpatrywana jest w pełni indywidualnie.

Duży rynek to nie tylko wiele możliwości odnalezienia mieszkania, ale również rywalizacja. Uczestniczą w niej deweloperzy i prywatni sprzedawcy nieruchomości. Rywalizowanie polega na oferowaniu takich cen, aby potencjalny nabywca nieruchomości stał się ostatecznym właścicielem. Wydawać by się mogło, że warunki dyktowane są przez deweloperów nieruchomości, ponieważ reprezentują oni często znaczące na rynku agencje nieruchomości. Jednak nic bardziej mylnego. Ceny ustalają prywatni inwestorzy, a to właśnie deweloper jest zobligowany do regularnej zmiany cen w swojej ofercie.

Co ma istotny wpływ na cenę i popyt na mieszkania na sprzedaż w Poznaniu?

Największy wpływ na prezentowane na rynku nieruchomości ceny ma wcześniej wspomniana wielkość samego rynku. Jest jednak jeszcze wiele czynników, które determinują nie tylko ceny, ale również osiągany popyt na mieszkania w Poznaniu. Pierwszym z tych czynników jest bliska odległość od zachodniej granicy i sąsiadów za nią usytuowanych. Zachód naszego kraju jest w o tyle dobrej sytuacji, że większość inwestycji związanych z drogami odbywa się właśnie tam. Dobre połączenie z zachodem Europy wpływa na to, że odczuwalny jest napływ zagranicznych inwestorów, którzy gotowi są zostawić w naszym kraju swój kapitał.

Popyt na mieszkania uległ znacznemu powiększeniu w momencie wprowadzenia atrakcyjnej polityki nieruchomości przez Rząd. Założenia, które zdecydowano się wprowadzić znacznie ułatwiły nie tylko wynajmowanie, ale również zakup mieszkań. Podstawowym elementem, który wprowadzili włodarze jest program Mieszkanie dla Młodych, który z założenia ma ułatwić młodym ludziom zakup swojego pierwszego mieszkania. Polega on na dopłatach do mieszkań ludzi młodych, jednak są również założenia, które musi spełnić dany kandydat.

Kolejnym programem, który tym razem ma zostać wprowadzony jest Mieszkanie Plus. Założenia są zgoła podobne do MDM, jednak dopłaty będzie mógł otrzymać każdy, kto spełni szereg postawionych warunków. Obecnie nie wiadomo, w jakiej wysokości były by dopłaty. Wprowadzenie Mieszkania Plus w życie planowane jest na 2017 rok, obecnie przygotowywany jest projekt odpowiedniej ustawy.

Jak prawidłowo szukać mieszkania?

Poszukiwania mieszkania można zarówno zlecić odpowiedniej firmie, jak i prowadzić je samemu. My polecamy szukać mieszkania na sprzedaż samodzielnie. Dzięki temu będziesz mieć całkowitą pewność, jakie mieszkanie wybierasz i co jest Ci potrzebne. Przy realizacji procesu wykorzystuj narzędzia i portale udostępniające listy ogłoszeń nieruchomości takie, jak http://homla.pl/ogloszenia/wszystkie/wszystkie/wielkopolskie/poznan. Przykładowy, pokazany przez nas portal ogłoszeniowy zawiera dokładną listę wszystkich dostępnych nieruchomości. Możliwe jest również wyszukiwanie filtrowane, dzięki czemu będziesz poszukiwać tylko takiej nieruchomości, która Cię interesuje.

Dodaj komentarz