Dyrekcja i społeczność Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Dąbrowie oraz wójt gminy Dopiewo zapraszająna uroczystość posadzenia Dębu Pamięci dla uhonorowania porucznika Aleksandra Zapłaty w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”, która odbędzie się 12 kwietnia.
Program uroczystości posadzenia Dębu Pamięci dla uhonorowania porucznika Aleksandra Zapłaty: godz. 9.00, kościół św. Marcina i Wincentego w Skórzewie, msza święta w intencji zamordowanych w Katyniu godz. 10.30, Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Dąbrowie. Uroczystość: posadzenie Dębu Pamięci, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, część artystyczna przygotowana przez uczniów, spotkanie w budynku szkoły.
Celem programu patriotyczno-edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia” jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej. Polega on na posadzeniu 21.857 dębów. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Do tej pory posadzono ponad 4300 dębów nie tylko w Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Szwajcarii, Norwegii, Niemczech, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, Białorusi i Ukrainie. Dąb pamięci, który dziś zostanie posadzony dla uhonorowania pamięci porucznika ALEKSANDRA ZAPŁATY jest pierwszym drzewkiem w gminie Dopiewo i jednym z 208 w Wielkopolsce.
Informacje dotyczące porucznika Aleksandra Zapłaty
Porucznik piechoty Aleksander Zapłata syn Jana i Anny z Sobkowiaków, urodzony 30 grudnia 1906 roku w Poznaniu. Absolwent Państwowego Gimnazjum w Śremie, Wydziału Prawno-Ekonomicznego Uniwersytetu Poznańskiego i BPRPiech. nr 7. Magister prawa i kierownik Sądu Grodzkiego w Śmiglu. Zamordowany strzałem w tył głowy w Charkowie w roku 1940 przez NKWD. Odznaczony Krzyżem Kampanii Wrześniowej.