Kardynał Grocholewski uhonorowany


– Polskie uczelnie i uniwersytety katolickie mogą być z siebie dumne, ponieważ kształcą zarówno w zakresie wiedzy teoretycznej jak i formowania osobowości człowieka. Z tej perspektywy praca organiczna może być wyrazem naszej szlachetności i świadomości obywatelskiej – ta myśl była jednym z głównych tematów spotkania w księdzem kardynałem Zenonem Grocholewskim, prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej przy Stolicy Apostolskiej (1999-2015), członkiem honorowym Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.

Grocholewski _ Matysiak

Pamiątkowe zdjęcie uczestników dzisiejszego spotkania z ks. kardynałem Zenonem Grocholewskim.

 

Spotkanie, które odbyło się dzisiaj w siedzibie THC było okazją do wyrażenia dowodów szacunku i uznania dla Jego Eminencji. Ksiądz kardynał przyjął Złoty Medal Honorowy „Verba Docent Exempla Trahunt” („Słowa uczą, przykłady pociągają”), który w imieniu zarządu Towarzystwa wręczył dr Marian Król, prezydent THC wraz z członkami jego zarządu. Do gratulacji dołączyli się przedstawiciele Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu; Stowarzyszenia „Szlachta Wielkopolska” z siedzibą w Poznaniu oraz damy i kawalerowie Królewskiego Orderu Św. Stanisława BM.

– Jestem zaszczycony – mówił ks. kardynał Zenon Grocholewski. – Jan Paweł II w swojej encyklice o pracy pisał, że ma ona pozwolić człowiekowi realizować się, by nie tylko mieć, ale i być. Praca powinna człowieka ubogacać w pewne wartości, tymczasem dzisiaj często w mediach promuje się to co promuje ludzkie słabości, a to nie jest dźwignią rozwoju.

Zenon Grocholewski (ur. 11 października 1939 w Bródkach, w gminie Lwówek) w latach 1957-1963 kształcił się w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze poznańskiej w dniu 26 maja 1963 roku z rąk Arcybiskupa Antoniego Baraniaka. W 1966 roku podjął studia w zakresie prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W latach 1972-1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, pełniąc funkcje kanclerza (1980), sekretarza (1982) i prefekta (1998). Brał udział w pracach komisji przygotowującej nowy Kodeks Prawa Kanonicznego, promulgowany w 1983 roku.

6 stycznia 1983 roku z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II przyjął w Bazylice św. Piotra sakrę biskupią wraz z godnością biskupa tytularnego Agropoli. W 1991 roku został mianowany arcybiskupem. 15 listopada 1999 roku został mianowany prefektem Kongregacji Edukacji Katolickiej. 21 lutego 2001 roku Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynała diakona. Kościołem tytularnym kard. Zenona Grocholewskiego jest świątynia San Nicola in Carcere w Rzymie.

31 marca 2015 roku papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Zenona Grocholewskiego ze stanowiska prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej. Kardynał Grocholewski w październiku zeszłego roku skończył 75 lat, osiągając wiek emerytalny i zgodnie z przepisami złożył dymisję na ręce papieża Franciszka.

Dominik Górny
Fot. Paweł F. Matysiak

 

 

Dodaj komentarz