Kaponiera na miarę XXI wieku


Kilka dni pozostało do rozpoczęcia prac przy drugim etapie przebudowy Kaponiery. W tym tygodniu zostanie zaprezentowana ostateczna wizualizacja, a także zakres prac, objazdy i termin zakończenia robót. Najsłynniejsze przejście podziemne, komunikacyjne serce Poznania zmieni całkowicie swoje oblicze. Nie będzie już obłożonych ścian beżowym trawertynem, punktów ksero, sklepu ze słodyczami i kwiatami, a nawet punktu MPK. Nie kupimy już tonera do drukarki, ani nie dorobimy klucza. Jak będziemy wspominać starą Kaponierę? Jeżeli pamiętacie wydarzenia, które kojarzą Wam się ze starą Kaponierą, pamiętacie jak ją budowano, umawialiście się w tym właśnie miejscu, pamiętacie coś śmiesznego, a może ważnego w Waszym życiu, macie zdjęcia z Kaponierą w tle – napiszcie do nas

 

Pomieszczenia zostały opuszczone i posprzątane przez najemców, którzy byli tam od wielu lat. Wyjechały też spod ronda wszystkie staruszki na czterech kołach. Muzeum Motoryzacji przestało w Poznaniu istnieć po 16 latach od momentu uruchomienia w pomieszczeniach Ronda. Po przebudowie pod Kaponierę wjeżdżać będą tramwaje. Będą super nowoczesne perony. Przybędzie kondygnacji, a na jednej z nich ma działać kolejna galeria handlowa.

Rondo Kaponiera (nazwa pochodzi o umocnień Twierdzy Poznań, jakie były w tym miejscu. Pozostałości są tam jeszcze do dzisiaj, było budowane w latach 1968-1973 i otrzymało imię Mikołaja Kopernika w rocznicę jego 500 urodzin. Rondo oficjalnie oddano do użytku w 19 maja 1973 roku, przekazaniem ostatniego etapu budowy – tunelu podziemnego. Praktycznie nazwa Rondo Kopernika była nieużywana. Dzisiejszą nazwę rondo otrzymało w 1992 roku. Rada miasta uznając, że w Poznaniu istnieją ul. Kopernika oraz Osiedle Kopernika, zaś poznaniacy i tak używają starej nazwy “Kaponiera” na określenie tego miejsca, zmieniła nazwę na Rondo Kaponiera.

Jak będziemy wspominać starą Kaponierę, gdzie poznaniacy umawiali się na randki i spotkania? Gdzie słuchali ulicznych śpiewaków, kupowali od handlarek bukieciki kwiatów i zasypywani byli reklamami. Jeżeli pamiętacie wydarzenia, które kojarzą Wam się ze starą Kaponierą, pamiętacie jak ją budowano, umawialiście się w tym właśnie miejscu, pamiętacie coś śmiesznego, a może ważnego w Waszym życiu, macie zdjęcia z Kaponierą w tle – napiszcie do nas o tym na adres mailowy redakcji. Możemy wspólnie powspominać to miejsce, które niebawem zmieni się całkowicie. Przysyłajcie swoje historyjki, komentujcie w internecie. Razem stworzymy naszą historię Kaponiery.

Pierwsze komentarze już do nas dotarły. Bolo napisał: w Cepelii która tam funkcjonowała przez długie lata kupiłem sobie w 1983 pierwszą skórzaną dyplomatkę. Piotr pamięta to miejsce jeszcze przed przebudową. Na narożniku ulic Roosevelta i Zwierzynieckiej był parterowy budynek, a na słupie trakcji tramwajowej wisiał zegar, pod którym było miejsce na umawianie się z dziewczynami. A Piotr Kwiatkowski wspomina czasy, jak na posadzce były stragany z magnetowidami itd, stragan przy straganie. A co TY pamiętasz, nie chowaj tego dla siebie NAPISZ!
Juliusz Podolski

Fot. J. Podolski

Inne komentarze znajdziesz tutaj

Dodaj komentarz