Kamienica przy ul. Roosevelta 8 do rozbiórki


– Wszystkie linie obsługujące trasę na pętle: Piątkowska i Połabska, a także na Naramowice zostały przekierowane na inne trasy, z uwagi na wyłączenie tego fragmentu torowiska – tłumaczy Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. – Od poniedziałku możliwe będzie puszczenie wahadłowo tramwajów od przystanku Błażeja do pętli Wilczak. Przewidujemy też korektę linii 169 i 171 w rejonie Murawy i Winograd, by wzmocnić tam komunikację.\

Miasto chciało ratować zabytek

Obecni właściciele kamienicy są w jej posiadaniu od 2005 r., czyli 19 lat. W momencie zakupu znali stan prawny i techniczny budynku wpisanego do rejestru zabytków.

W 2005 roku kamienica była zamieszkana, w piwnicach funkcjonował lokal gastronomiczny, a jej stan można było określić jako dobry, co potwierdzają zdjęcia wykonane w 2007 roku, pochodzące z zasobu Miejskiego Konserwatora Zabytków.

W 2009 r. obecni właściciele uzyskali pozwolenie konserwatorskie na kapitalny remont i adaptację kamienicy na hotel z restauracją. Budynek mógł być wówczas poddany kompleksowym pracom modernizacyjnym i remontowym, a po przywróceniu dawnej świetności mógł działać jako hotel w zaadaptowanym obiekcie zabytkowym. Niestety do prac nie przystąpiono. Od tego czasu Miejski Konserwator Zabytków, wypełniając ustawowe obowiązki, które na nim spoczywają, systematycznie monitorował stan kamienicy.

W 2020 roku, gdy stwierdzono, że stan budynku znacząco się pogarsza, zobowiązano właściciela do wykonania podstawowych prac, które miałyby zabezpieczyć kamienicę przed dalszą destrukcją. Prac tych jednak nie zrealizowano ich we wskazanym terminie, co spowodowało konieczność nałożenia kary pieniężnej, od której odwołali się właściciele.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz