Już 13 tys. osób pracuje w poznańskich centrach BSS


Stolica Wielkopolski może pochwalić się już ponad 70 centrami usług wspólnych dla biznesu (BSS), które zatrudniają ok. 13 tys. wykwalifikowanych pracowników. Zdecydowaną większość stanowią w Poznaniu centra SSC (Shared Service Center), jest ich 34, ale w mieście z powodzeniem działają też centra BPO (Business Process Outsourcing – 14) oraz IT (18) oraz R&D (10). Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych opracowała raport „BSS in Poland”. Został on zaprezentowany dzisiaj na spotkaniu w Urzędzie Miasta Poznania.

Wiśniewski 3

 

BSS, czyli sektor nowoczesnych usług dla biznesu (Business Services Sector) to dziś najszybciej rozwijający się i generujący najwięcej miejsc pracy obszar polskiej gospodarki. Jak wynika z raportu PAIiIZ, BSS w Polsce to łącznie 852 centra zlokalizowane w 27 miastach, zatrudniające już 193 tys. osób. Sektor usług dla biznesu charakteryzują obecnie nowe preferencje lokalizacyjne inwestorów, konkurencyjne warunki pracy i duże zaangażowanie kapitału polskiego. Spośród 852 centrów, aż 268 stanowią polskie spółki. Kolejne miejsca zajmują inwestorzy z USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Poznań najchętniej wybierają firmy amerykańskie oraz niemieckie. Kolejno pod względem kapitału uplasowały się firmy z krajów Nordyckich (Dania, Szwecja i Finlandia 5 centrów łącznie) oraz Francji (5 centrów) i Wielkiej Brytanii (również 5 centrów).

Z 27 miast, 14 lokalizacji, a wśród nich Poznań, może pochwalić się liczbą centrów przekraczającą 10 podmiotów (to o 3 lokalizacje więcej niż w ubiegłym roku). Są to: Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Katowice (Aglomeracja Górnośląska), Trójmiasto, Poznań, Bydgoszcz/Toruń, Lublin, Rzeszów, Szczecin, Kielce, Białystok i Olsztyn. Miasta te stanowią główne ośrodki lokalizacji działalności firm z sektora usług dla biznesu.

Dla inwestorów z sektora BSS kluczowym czynnikiem przy wyborze lokalizacji centrum usług jest dostęp do wykwalifikowanych pracowników o określonych kompetencjach językowych i technicznych. Wśród poznańskich studentów najpopularniejsze są języki: angielski oraz niemiecki Znajomość tych języków deklaruje odpowiednio 95% i 73%.

Poznań to miasto akademickie, dlatego sektor usług nowoczesnych jest dla nas tak ważny, gdyż oferuje miejsca pracy dla absolwentów wykształconych na poznańskich uczelniach. Poznań wyróżnia się wśród polskich miast dostępnością kadr władających językami obcymi. Szczególnie wspomniany już język niemiecki jest ważnym atutem, gdyż inwestorzy lokujący swoją działalność w Poznaniu obsługują klientów z obszaru niemieckojęzycznego. W Poznaniu istnieje też znaczący, nie w pełni jeszcze wykorzystany potencjał IT. Spodziewamy się rozwoju inwestycji w tym kierunku. Najnowszym projektem, który rozwijamy, jest wsparcie tworzenia i funkcjonowania przedsiębiorstw z branży game development. – tak rozwój sektora usług nowoczesnych w Poznaniu ocenia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta.

Polska z 415 uczelniami wyższymi jest z tego punktu widzenia najatrakcyjniejszym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej. – Można śmiało mówić, że w sektorze BSS nastały czasy rynku pracownika, a wręcz studenta. Firmy rekrutują swoich przyszłych pracowników, zwłaszcza do centrów IT już na drugim, trzecim roku studiów – zauważa prezes PAIiIZ Bartłomiej Pawlak. – Atutem Poznania est zaplecze akademickie liczące ponad 120 tys. studentów i ponad 30 tys. absolwentów rocznie, spośród których zdecydowana większość płynnie posługuje się językiem niemieckim – zaznacza szef PAIiIZ.

Inwestorzy wymieniają też inne ważne czynniki zachęcające do realizacji projektów, jak dobra infrastruktura komunikacyjna, zaplecze IT, bogata oferta nowoczesnej powierzchni biurowej, dobra współpraca z władzami lokalnymi, atrakcyjny system zachęt oraz wysoka jakość życia.

Poznań to miasto o ogromnych możliwościach, tak dla firm, jak i dla jego mieszkańców. GlaxoSmithKline jest obecne w Poznaniu od wielu lat. Głęboko wierzymy w potencjał tego miasta, dlatego właśnie planujemy kolejne inwestycje w rozwój zarówno poznańskiego centrum usług biznesowych GSK, jak i w rozwój naszej fabryki leków. – mówi Sebastian Drzewiecki, dyrektor Business Service Center GSK Services.

Zdjęcia Hieronim Dymalski

Dodaj komentarz