Jodek potasu – co robić w sytuacji zagrożenia?


Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że obecnie na terenie Polski nie występuje zagrożenie radiacyjne. Dokładne dane z poszczególnych stacji pomiarowych można znaleźć na stronie: gov.pl.

Specjaliści podkreślają, że nie ma potrzeby przyjmowania tabletek wcześniej, „na zapas” – nie przyniesie to spodziewanego efektu, a może być niebezpieczne dla zdrowia.

Na początku października do Poznania trafiło ponad 764,2 tysiąca tabletek jodku potasu.To część puli, jaka została przeznaczona dla całej Wielkopolski – łącznie było to aż 5 320 800 sztuk preparatu.

Jak działają tabletki?

Jak informuje MSWiA, tabletki zawierają wysokie stężenie stabilnego jodu. To pierwiastek niezbędny m.in. do prawidłowego działania tarczycy. Po przyjęciu tabletki tarczyca nasyca się zawartym w niej jodem – dzięki temu nie przyjmie i nie będzie gromadzić radioaktywnego jodu w przypadku zagrożenia.

Aby jednak zapewnić skuteczną ochronę, lek należy przyjąć dopiero po ogłoszeniu zagrożenia radiacyjnego – najlepiej w ciągu dwóch do ośmiu godzin. Dawkowanie leku ściśle zależy od wieku.

Wśród przeciwwskazań wymienia się nadwrażliwość na jodek potasu oraz substancje pomocnicze, a także opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa, nadczynność tarczycy oraz zapalenie naczyń z hipokomplementemią.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz