Jodek potasu – co robić w sytuacji zagrożenia?


Dystrybucja tabletek jodku potasu już ruszyła – wkrótce trafią do ponad 170 szkół, szpitali i placówek POZ w całym Poznaniu. Jak się zachować w sytuacji ewentualnego zagrożenia i jak mądrze przygotować się do odbioru leku?

Jodek potasu

Łącznie w całym Poznaniu będzie ponad 170 punktów dystrybucji (poznan.uw.gov.pl), do których będzie można zgłosić się po jodek potasu. Tabletki będą jednak rozdawane dopiero po otrzymaniu sygnału z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – czyli dopiero w przypadku realnego zagrożenia. Razem z lekiem każdy otrzyma też informację o jego dawkowaniu – ulotki na ten temat są już teraz dostępne (w załączniku).

– Prosimy o dokładnie zapoznanie się ze sposobem dawkowania leku – mówi Witold Rewers, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP. – Dzięki temu każdy może już teraz zorientować się, ile tabletek potrzebuje czy to dla siebie, czy dla całej rodziny. To sprawi, że w razie ewentualnego zagrożenia wydawanie jodku potasu przebiegnie sprawnie. Apelujemy też do wszystkich o odpowiedzialność: by nie brać więcej tabletek, niż jest to konieczne. Odpowiednie przygotowanie do ich odbioru znacznie wpłynie na sprawność wydawania i przyjmowania leku.

Do zbiorowego odbioru preparatu dla rodziny (lub osób ze wspólnego gospodarstwa domowego) najlepiej przygotować się wcześniej. Wyznaczyć osobę odbierającą, obliczyć liczbę tabletek (wg. dostępnych informacji i tabelki zamieszczonej w załączniku), a wykonane obliczenia mieć przy sobie na kartce papieru, lub w smartfonie.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz