Jedna lokata czy kilka? Podpowiadamy, jaką wybrać strategię


Dążenie do zbudowania solidnej poduszki finansowej sprawia, że Polacy nie rezygnują z oszczędnościowych produktów bankowych. Jednym z wyborów jest lokata bankowa, w ramach której można pomnożyć oszczędności. Sprawdź, jaką obrać strategię, aby wypracować możliwie wysokie zyski.

Jeśli chodzi o produkt bankowy jakim jest lokata, oprocentowanie obecnie nie należy do satysfakcjonujących z powodu rekordowo niskich stóp procentowych. To jednak nadal często wybierana opcja oszczędnościowa, dzięki której można pomnożyć zgromadzony kapitał. Aby osiągnąć możliwie wysokie zyski, należy zastanowić się nad korzystną strategią: ograniczyć się wyłącznie do jednej lokaty czy założyć ich kilka?

Jedna lokata w jednym banku – czy to się opłaca?

Wiele osób decyduje się na założenie jednej lokaty w jednym banku. Często jest to podyktowane limitami ustalanymi przez instytucję finansową – szczególnie, jeśli w grę wchodzi promocyjne oprocentowanie lokaty. Okazuje się bowiem, że jedna osoba może założyć tylko jedną lokatę, aby móc skorzystać z wyższego oprocentowania niż standardowe.

Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie jest dość uciążliwe. Oznacza bowiem konieczność pamiętania o okresach trwania lokaty – po to, aby móc w odpowiednim terminie np. wypowiedzieć umowę. Ponadto może dochodzić do tego obowiązek zarządzania wieloma kontami osobistymi, co może być jednym z warunków założenia lokaty na promocyjnych warunkach.

Kilka lokat w jednym banku – czy warto?

Alternatywnym rozwiązaniem jest możliwość związania się tylko z jednym bankiem i skorzystanie z ofert na kilka różnych lokat. Taka opcja pozwala na sprawniejsze zarządzanie produktami oszczędnościowymi w ramach tego samego konta osobistego.

Ciekawą opcją jest Lokata Sprint dostępna w Toyota Banku. W tym przypadku w ramach jednego produktu można założyć aż 20 różnych lokat z takim samym oprocentowaniem. Dzięki temu możesz zyskać nawet do 0,5% w skali roku przy lokatach trwających 180 dni! Jeśli więc za jakiś czas zgromadzisz dodatkowe środków, nadal będzie można skorzystać z promocyjnego oprocentowania – do wykorzystania masz bowiem jeszcze 19 lokat.

Przykład. Wpłacając na Lokatę Sprint 180 dni kwotę rzędu 100 000 zł, zyskasz 246,57 zł przez cały okres trwania umowy. 

Jak wybrać korzystną lokatę bankową?

Przyjęta strategia może nieco zawęzić wybór lokaty bankowej. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Znaczenie mają między innymi:

– oprocentowanie – im wyższe, tym większych zysków można się spodziewać,
– czas trwania umowy – długoterminowa lokata oprocentowanie ma z reguły wyższe w porównaniu z lokatą zawieraną na kilka miesięcy,
– minimalna wysokość depozytu – im wyższa, tym trudniej będzie osobom zaczynającym oszczędzanie spełnić warunki,
– liczba dostępnych lokat w ramach umowy – niekiedy można założyć tylko jedną lokatę na promocyjnych warunkach.

Warto także sprawdzić dodatkowe wymagania, np. konieczność założenia konta osobistego. O ile samo otwarcie rachunku nie stanowi problemu, o tyle wysokość opłat związanych z jego prowadzeniem może okazać się przytłaczająca.

Dodaj komentarz