Jakie sporty można uprawiać w mieście?


Życie w mieście, zazwyczaj związane z pracą biurową, nie niesie z sobą zbyt wielu okazji do aktywności fizycznej. Poruszamy się samochodami lub komunikacją miejską i nie mamy na co dzień okazji do dłuższej aktywności fizycznej – bieganie do autobusu ani chodzenie po piętrach w pracy się nie liczy. Aby przez długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem, należy regularnie ćwiczyć – być aktywnym fizycznie. Wbrew pozorom w mieście jest mnóstwo okazji i sposobów, żeby ćwiczyć – wystarczy się rozejrzeć i wybrać coś dla siebie.

  1. Jogging

Bieganie może wydawać się banalne, jednak jest to jedna z jego zalet – nie trzeba wiele, by zacząć. Wystarczą jakieś sportowe buty i dres. Z czasem, jeśli ten rodzaj aktywności przypadnie nam do gustu, możemy zainwestować w lepszy sprzęt, jednak na początek naprawdę nie trzeba wiele, Z drugiej strony, jeśli człowiek który nie ruszał się przez piętnaście lat nagle zacznie biegać, łatwo o kontuzję stawu skokowego albo kolanowego. Aby jej uniknąć warto zaopatrzyć się w dobre buty, zaczynać powoli i biegać po miękkim podłożu – na przykład w lesie lub w parku, a nie po chodniku. Warto też rozejrzeć się za warsztatami czy grupami biegowymi w swojej okolicy – w wielu miejscach różne organizacje, od klubów sportowych po stacje radiowe, organizują spotkania dla biegaczy, na których można się wiele dowiedzieć, a przy okazji poznać ludzi mających podobne hobby.

  1. Taniec

Szkołę tańca można znaleźć w każdej większej miejscowości. Różnią się one między sobą ofertą, jednak kilka podstawowych rodzajów zajęć znajdziemy w każdej. Zumba, czyli rytmiczna odmiana aerobiku to strzał w dziesiątkę dla fanów afrykańskich rytmów i wysiłku fizycznego. Tańce latynoskie również są męczące, za to dużo subtelniejsze. Z kolei taniec współczesny albo klasyczny pozwoli nam lepiej poznać swoje ciało i nauczyć się je kontrolować. Na taniec można się zapisać samemu albo z partnerem, można też umówić się z przyjaciółką czy sąsiadką i zapisać na te same zajęcia.

  1. Siłownie plenerowe

Coraz częściej można spotkać w miastach siłownie plenerowe – coś jak place zbaw dla dorosłych. Znajduje się tam wiele różnych sprzętów do ćwiczenia różnych grup mięśni. Inną odmianą siłowni plenerowej jest tor przeszkód – trasa, którą należy pokonywać w określony sposób, który wymusza używanie różnych partii mięśni i rozwija różne umiejętności. Tory przeszkód Kompan to wyśmienita zabawa dla młodszych i starszych – pozwala przenieść się w czasy dzieciństwa i przypomina o tym, że “podłoga to lawa”.

  1. Jazda na rowerze

Rower to kolejny klasyk, który warto odkurzyć w mieście. Jeśli od naszego miejsca zamieszkania do pracy prowadzą ścieżki rowerowe, warto rozważyć opcję dojazdu rowerem do pracy – nawet jeśli wiązałoby się ona z nieco wcześniejszym wstawaniem i koniecznością branie jakichś ubrań na zmianę, warto. Poza tym, że zyskamy na aktywności fizycznej, oszczędzimy sobie mnóstwo stresu związanego z jazdą samochodem czy nieprzyjemności tłoczenia się w komunikacji miejskiej. Ponadto rower możemy zaparkować wszędzie – wystarczy przypiąć go do stojaka, ewentualnie płotu, latarni, barierki czy nawet ławki.

Dodaj komentarz