Jakie plany na 2023 rok mają deweloperzy?


Koncentracja na aktualnie realizowanych projektach, dostosowanie strategii do realiów rynkowych, ale też ambitne plany, pełne nadziei – tak najbliższe miesiące postrzegają przedstawiciele firm deweloperskich. Eksperci zwracają uwagę też na takie czynniki, jak: rządowy program mieszkaniowy, spodziewana obniżka stóp procentowych, czy też nowe trendy. Dlatego rok 2023 w branży deweloperskiej będzie interesujący, a czy przełomowy w pozytywnym znaczeniu tego słowa? Zapraszamy do zapoznania się z sondą.

Osiedle Olimpijskie w Szamotułach

Marcin Roś, wiceprezes Zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD

– Ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych spowodowało znaczące ograniczenie klientów kredytowych i wzrost udziału transakcji gotówkowych. O ile możliwe jest poluzowanie polityki kredytowej przez KNF to obniżenie wysokości stóp procentowych jest w tym roku mało prawdopodobne. Malo prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Ożywienie rynku przynieść może uruchomienie rządowego programu „Pierwsze mieszkanie”. Wzrost liczby wniosków kredytowych oraz umów rezerwacyjnych może także skłonić deweloperów do wprowadzania na rynek nowych inwestycji. Obecnie obserwujemy  znaczące ograniczenie podaży. Z bardziej długoterminową prognozą musimy jednak poczekać, aż znane będą szczegółowe rozwiązania programu. Liczymy jednak, że odłożona w czasie decyzja zakupowa tej grupy klientów choć w części wróci.

 Lucyna Jarczyńska – dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Agrobex

– Rok 2023 do kontynuacja realizacji inwestycji w Kleszczewie, Swarzędzu i Szamotułach. To także dalsze umacnianie pozycji Agrobexu na rynku. Cały czas konsekwentnie dbamy również o powiększanie naszego banku ziemi, a dobra sytuacja finansowa pozwala nam realizować kolejne projekty. Nasze najbliższe plany to wprowadzenie kolejnego projektu w okolicy Poznania. Standardem w naszej ofercie są rozwiązania ekologiczne. Ich zastosowanie wpływa na jakość i komfort życia mieszkańców, ale też na obniżenie kosztów utrzymania nieruchomości. Idea zrównoważonego budownictwa jest wpisana w naszą strategię, dlatego dużą wagę przykładamy do wprowadzania kolejnych rozwiązań, korzystnych dla środowiska i klienta.

 Joanna Rzelechowska, z-ca dyr. ds. sprzedaży i marketingu poznańskiego oddziału spółki art.Locum

– Bieżący rok to kontynuacja budowy nowej inwestycji Junique na terenie Grunwaldu. Podobnie jak w przypadku zrealizowanego już osiedla Przylesie Marcelin projekt ten będzie kilkuetapowy, a priorytetowym założeniem jest jego kompleksowość. Docelowo powstanie tu ponad 1000 lokali, a dla komfortu mieszkańców zaaranżujemy specjalne strefy zieleni, miejsca do odpoczynku, przestronne place zabaw dla najmłodszych oraz liczne punkty handlowo-usługowe. Na terenie osiedla znajdzie się również nowoczesne przedszkole oraz sklep wielkopowierzchniowy. Nie zabraknie też rozwiązań proekologicznych.

 Agata Nowaczyk z poznańskiego biura sprzedaży EBF

– Będziemy kontynuować realizację projektu Apartamenty Bergera na poznańskiej Wildzie oraz 10 budynku w ramach inwestycji Reduta Nowe Podolany. Pracujemy też nad  kolejnym budynkiem w tej lokalizacji. Dużą uwagę przykładamy do kompleksowości i uniwersalności tych inwestycji. Tak aby dopasować je do każdego segmentu klienta. Liczymy również, że jeszcze w tym roku wrócą klienci wspierający się kredytem mieszkaniowy, a nasza propozycja spełni oczekiwania zarówno singli jak i rodzin.

Nove Dopiewo

Justyna Wiśniewska, reprezentująca Scandic Park

– Strategia każdej firmy deweloperskiej powinna być adekwatna do otaczającej ją rzeczywistości i tak będzie w naszym przypadku w 2023 roku. Nie sposób nie spojrzeć na wiele czynników, które dla naszej branży są niesprzyjające. W tym roku mamy kilka priorytetów, a najważniejsze to płynna realizacja, zakończenie, a następnie oddanie w ręce klientów dwóch projektów z gminy Dopiewo. Mam na myśli Bajkowy Dopiewiec, czyli zespół 20 EcoVilli parterowych, w zabudowie bliźniaczej oraz Nove Dopiewo – budynek wielorodzinny. Dosłownie ostatnie domy i mieszkania czekają na nabywców.

– Planujemy też premierę w naszej ofercie i już nad nią pracujemy. Z zainteresowaniem będziemy śledzić informacje na temat programu #PierwszeMieszkanie, bo to może mieć wpływ na kształt branży deweloperskiej w tym roku. To będzie ciekawy i niemal na pewno lepszy rok dla deweloperów.

Tomasz Pietrzyński, członek zarządu More Place

– Przed nami czas pełen pytań, a prognozy ekspertów są naprawdę różne. Dziś wiemy, że na kondycję branży deweloperskiej wpłynie cały szereg takich czynników, jak: wysoka inflacja, wysokie koszty materiałów budowlanych i wykonawstwa, czy stopy procentowe. W tym roku w pierwszej połowie na pewno będziemy widzieć wyczekiwanie na rynku. Mam tu na myśli, że klienci będą liczyć na wprowadzenie programu „#PierwszeMieszkanie”, wycofanie rekomendacji S ze strony KNF,  a może nawet na obniżenie stóp procentowych. Z drugiej strony – osoby mające zdolność kredytową już teraz, raczej nie będą czekać.

– Mimo sytuacji dalekiej od idealnej, realizujemy i będziemy realizować naszą strategię. Przed nami ostatnie prace i oddanie klientom kolejnych domów na Osiedlu Przy Jeziorach. Ponadto pracujemy nad projektem w lokalizacji kojarzącej się z wakacjami, choć nadal w Polsce.

Katarzyna Wyszyńska z biura sprzedaży Sky Investments

– Ostatnie kilkanaście miesięcy z pewnością nie były dla deweloperów łatwym czasem. Ma to odbicie też w nastrojach w branży. Stąd u progu nowego roku kalendarzowego nie zdecydowaliśmy się na znaczne poszerzenie naszej oferty, choć takie możliwości oczywiście mamy. W praktyce to oznacza, że aktualnie skupiamy się na dwóch projektach: Rodzinne Podolany w Poznaniu i Nowy Gruszczyn (etap I), są bardzo zaawansowane i właśnie w tym roku będziemy przekazywać mieszkania oraz domy nabywcom. Najpierw nastąpi to na Podolanach. Jesteśmy właśnie w trakcie odbiorów na inwestycji. Cześć klientów otrzymała już klucze. Już niedługo zakończymy całe przedsięwzięcie i osiedle Rodzinne Podolany będzie gotowe. Z kolei w połowie roku czeka nas procedura odbiorów w Nowym Gruszczynie. W kolejnych miesiącach będziemy przekazywać własność nabywcom, w formie aktów notarialnych. Z pewnością czeka nas intensywne półrocze.

– Natomiast drugie półrocze powinno być bardziej optymistyczne pod kątem sprzedaży, na co wskazują: spodziewane obniżki stóp procentowych, czy chociażby wycofanie rekomendacji S w kwestii liczenia zdolności kredytowej. Choć oczywiście czas pandemii i wojny pokazał nam, że nie powinniśmy czegoś zakładać na sto procent. Niemniej, w przyszłości przed nami kolejne etapy inwestycji Nowy Gruszczyn oraz nowe projekty, także nad Bałtykiem.

Quadro Development

Marek Smogór, reprezentujący Quadro Development

– Rok 2023 już zaczął się dla naszej firmy intensywnie, ponieważ rozszerzyliśmy ofertę z myślą o klientach inwestycyjnych, ale nie tylko. W związku z tym już teraz do sprzedaży trafiły kawalerki przy ulicy Głównej/Smolnej w cenie od 184 tysięcy złotych brutto. Uważamy, że taka propozycja to przyszłość i warto w nowym roku jeszcze mocniej otworzyć się na oczekiwania klientów. Ten rok upłynie też pod znakiem konkurencyjności, także pod względem ceny mieszkań.

– Najbliższe kilka miesięcy poświęcimy na dalszą realizację inwestycji mieszkaniowej o nazwie Rynek Wschodni, która znajduje się u zbiegu ulic Smolnej i Głównej w Poznaniu. W drugiej połowie roku budynek wielorodzinny z 47 mieszkaniami będzie gotowy, a lokale mieszkalne zostaną przekazane nabywcom. Skupiamy się nie tylko na realizacji, ale też sprzedaży. W budynku wielorodzinnym, zlokalizowanym przy ulicy Głównej znajdzie się duży wybór mieszkań 2-pokojowych.

– Patrząc w szerszej perspektywie, to mamy rok, który odpowie nam na wiele pytań, w tym przede wszystkim „dokąd zmierza rynek pierwotny”. Część firm deweloperskich z pewnością poczeka na odpowiedni moment, by wprowadzić kolejne projekty mieszkaniowe, my także do tego grona się zaliczamy. Przed nami nowe wyzwania, a dostosowujemy je do realiów, ale też perspektyw, które powinny się zmienić na korzystne.

Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.

– Z umiarkowanym optymizmem patrzymy na najbliższe 12 miesięcy. Wierzymy, że ten rok będzie jednak lepszy od minionego.  Za dobrą monetę przyjmujemy zapowiedziany rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Liczymy również na poprawę zdolności kredytowej, dzięki czemu na rynek wrócą klienci posiłkujący się bankowym finansowaniem. Będziemy kontynuować rozbudowę osiedla Rodzinny Zakątek w podpoznańskim Błażejewie. Realizujemy V etap inwestycji, czyli 6 szeregów, a łącznie 62 domy w zabudowie szeregowej. Cztery z nich zostały już ukończone, a pozostałe 2 to zaawansowany stan prac.

Piotr Łopatka, członek zarządu spółki Proxin

– To będzie dla nas bardzo intensywny rok. Już wiosną rozpoczniemy przekazywanie kluczy nowym mieszkańcom z VII etapu inwestycji Nowe Ogrody oraz projektu Słowackiego 7. Łącznie to prawie 200 lokali, a więc czeka nas ogrom zadań. Jednocześnie cały czas pracujemy nad powiększaniem banku ziemi oraz nowymi projektami. Jako pierwszy zaprezentujemy nietuzinkowy kompleks złożony z kilku budynków apartamentowych na terenie miejscowości Świeradów Zdrój. To będzie nasz debiut w tej części Polski. Inwestycja powstanie w wyjątkowej lokalizacji, obok wyciągu narciarskiego, tras rowerowych oraz szlaków turystycznych. Architektura projektu będzie mocno nawiązywać do regionu. Na elewacji wykorzystamy m.in. kamień, drewno czy szkło. Zresztą tych odniesień będzie znacznie więcej. Obecnie opracowujemy ostatnie detale, a już z początkiem lata planujemy rozpocząć sprzedaż. Rok 2023 to także oczywiście kontynuacja prac w ramach VIII, ostatniego etapu osiedla Nowe Ogrody. Pomimo sytuacji rynkowej sprzedaż jest na zadowalającym poziomie. Wpływa na to renoma i jakość, którą gwarantujemy. Dobry produkt zawsze się obroni.

 

 

 

 

Dodaj komentarz