Jakie okna PCV wybrać? Poradnik zakupowy


Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór produktów, które zostały wykonane z trwałego i odpornego na uszkodzenia polichlorku winylu. Oferta producentów stolarki otworowej z PCV jest na tyle bogata, że czasami trudno zdecydować się na konkretny model. Na forach internetowych wciąż pojawiają się pytania w stylu: jakie okna PCV polecacie, gdzie kupię tanie i solidne konstrukcje? Wysokiej jakości modeli plastikowych poszukują zarówno osoby budujące nowy dom, jak i planujący jego remont.

Jakie okna PCV są najlepsze?

Producenci stolarki otworowej wciąż pracują nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Dzięki temu mogą podnieść wydajność swoich wyrobów. Wielu z nich inwestuje w nowoczesny park maszynowy, co wpływa na konkurencyjność oferty i zyskowność firmy. Wybierając okna do domu lub mieszkania, warto pokusić się o szczegółową analizę parametrów technicznych. Najważniejsze informacje na temat oferowanego towaru można znaleźć w karcie produktu. Kupując okna o dobrych właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych, mamy pewność, że posłużą nam przez wiele lat.

Najważniejszym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła. Im niższa jego wartość, tym lepsze właściwości izolacyjne mają okna. Dla ścian zewnętrznych współczynnik przenikania ciepła nie powinien być wyższy niż 0,2 W/m2K. W świetle obowiązujących przepisów budowlanych jego wartość dla okna nie może przekraczać 0,9 W/m2K. Istotne znaczenie mają również parametry izolacyjności akustycznej. Osoby, które chcą zapewnić sobie komfort przebywania w domowym wnętrzu, powinny zainwestować w okna o wartości współczynnika Rw na poziomie 32-40 dB.

Na jakie parametry należy jeszcze zwrócić uwagę? 

Z pewnością warto przyjrzeć się bliżej klasie szczelności, którą określa się w czterostopniowej skali. Najwyższą ochronę przed przewiewami zapewnią okna kl. 4. O poziomie szczelności decydują też okucia i uszczelki rozmieszczone w trzech płaszczyznach. Stolarka otworowa powinna być odporna na działanie czynników atmosferycznych. Poziom wodoszczelności określa skala od 1A do 9A. Natomiast odporność na obciążenie wiatrem to właściwość okna, która zdefiniowana jest kl. od A1 do C5. Właściciele budynków najczęściej inwestują w modele o klasie minimum B2 i wodoszczelności przynajmniej 4A.

Polecane okna PCV – jakie wybrać?

Renomowanym producentem stolarki otworowej jest Domel. Firma z siedzibą w Łomży posiada w sprzedaży okna i drzwi tarasowe PCV charakteryzujące się możliwie najlepszymi parametrami termoizolacyjnymi. W ofercie znanego producenta dostępne są modele, które posiadają sześciokomorową budowę profili i wzmocnienia stalowe. Okna standardowe firmy Domel zostały wyposażone w pakiet dwuszybowy o grubości 24-44 mm z ramką aluminiową, zaczepy antywłamaniowe na całym obwodzie oraz okucia Winkhaus ActivPilot Concept.

Na szczególne wyróżnienie zasługują modele energooszczędne, które cechują się rewelacyjnymi parametrami izolacyjnymi. W katalogu produktów premium znajdują się okna typu Energetic, Energetic Silent czy Infinity Passive. Oferowane modele wyróżniają się bardzo niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej. Okna pasywne i energooszczędne zatrzymują ciepło w domowym wnętrzu, jak również optymalnie doświetlają przestrzeń mieszkalną. Wysokiej jakości produkty zostały wykonane w technologii STV (szklenia statycznego na sucho) oraz wyposażone w pakiet trzyszybowy o grubości 50 mm, co poprawia ich dźwiękoszczelność.

Jakie okna PCV wybrać do nowego domu lub mieszkania?

Przede wszystkim takie, które są trwałe, stabilne i ciepłe. W nowoczesnych domach sprawdzą się zwłaszcza okna z ultrawąskimi profilami oraz ukrytym skrzydłem. Duże przeszklenia doskonale wpisują się w ramy budownictwa pasywnego, ponieważ optymalnie doświetlają pomieszczenia naturalnym światłem. Ile kosztuje okno PCV? Najwyższej jakości modele energooszczędne są nieco droższe od tych standardowych, ale można je kupić po okazyjnej cenie w trakcie organizowanych często akcji promocyjnych.

Dodaj komentarz