Jakie maszyny są potrzebne do uprawy zboża? Poradnik początkującego rolnika


Nie bez powodu rolnictwo to branża, której tajniki przekazywane są w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Aby odnieść sukces, trzeba wykazać się rozległą wiedzą w wielu zakresach, od biologii i uprawy roślin, przez meteorologię i geologię, aż po mechanikę i kierowanie pojazdami oraz ich zespołami, a nawet po finanse i marketing. Wyobrażenia o sielskim życiu, jakie mają mieszkańcy miast, którzy stawiają wszystko na jedną kartę, rzucając pracę i kupując gospodarstwo, są zatem mocno przesadzone. Rolnik wcale nie ma pół roku wolnego, nie zawsze ma też czas rozkoszować się urokami przebywania w naturalnym otoczeniu. A jednak to właśnie rolnictwo stanowi podstawową gałąź gospodarki i absolutną bazę dla przetrwania każdego państwa. Jeśli to rozumiesz i podchodzisz do roli z należnym jej szacunkiem i pokorą, możesz rozważyć zajęcie się rolnictwem. Planując uprawę zbóż, będziesz musiał poczynić liczne przygotowania, m.in. dokonać zakupu maszyn rolniczych. Sprawdź, które z nich będą od samego początku absolutnie niezbędne.

kombajn

Ciągnik – pojazd wielozadaniowy

Praktycznie żadne prace polowe, inwentarskie (czyli w tzw. obejściu) czy sadownicze, nie mogą się odbywać bez ciągnika – czyli traktora. Przede wszystkim to właśnie do niego agreguje się większość maszyn nie samobieżnych, a zatem tylko dzięki ciągnikowi mogą one spełniać swoje zadanie.

Dodatkowo do ciągnika potrzebna będzie przyczepa. To na niej będziesz przewozić różnego rodzaju materiały. Ich ładowanie odbywa się natomiast za pomocą ładowacza czołowego – to kolejny sprzęt, którego nie może zabraknąć w twoim gospodarstwie, o ile nie chcesz wszystkiego robić narzędziami ręcznymi.

Agregat uprawowy – kilka maszyn w jednej

Pod tym pojęciem kryje się kilka urządzeń, połączonych w funkcjonalną całość. Dzięki temu można zaoszczędzić zarówno pieniądze (kupując jedną, a nie dwie czy trzy maszyny), jak i czas (prace odbywają się równocześnie).

Agregat uprawowy najczęściej zastępuje pług, bronę, glebogryzarkę i kultywator. Jego zadaniem jest przygotowanie gleby pod zasiew. Nie jest maszyną samojezdną – mocuje się go do ciągnika.

Siewnik – niezbędna maszyna rolnicza

Jedynym sposobem na równomierne rozdysponowanie nasion, jest zastosowanie siewnika. To właśnie ta maszyna odpowiada za zachowanie właściwych odstępów między poszczególnymi porcjami materiału siewnego, jak i za umieszczenie go na odpowiedniej głębokości.

Siewnik to jeszcze jedna maszyna, która potrzebuje ciągnika. Jej przemyślana konstrukcja umożliwia porcjowanie materiału siewnego, który dostaje się do gleby dzięki nakłuwającym ją redlicom.

Beczkowóz – nawożenie i użyźnianie

W beczkowozie przewożone są substancje płynne. Może to być woda do podlewania albo nawóz, za pomocą którego użyźnimy swoje uprawy. Nie czujesz się komfortowo z wizją rozlewania gnojowicy na polu? Wobec tego warto zrewidować pomysł utrzymywania się z rolnictwa.

Przy zachowaniu odpowiednich procedur, gnojowica jest nie tylko bezpieczna, ale też stanowi najlepszy możliwy nawóz, dostarczający zbożu wszystkich substancji mineralnych potrzebnych do równomiernego, zdrowego wzrostu.

Opryskiwacz – ochrona przed chwastami i chorobami

Gdy zboże już rośnie, najgorszym scenariuszem jest utrata plonów na skutek ich zduszenia przez chwasty lub opanowania przez patogeny. W większości przypadków nie obędzie się bez oprysków, do wykonywania których służy opryskiwacz. To kolejna maszyna agregowana do ciągnika.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, w zbiorniku opryskiwacza można umieścić również odpowiedni nawóz, ale także czystą wodę, co jest zbawienne w przypadku długotrwałej suszy i upałów. Jak każda maszyna, także i opryskiwacz może się zepsuć – części zamienne do różnych modeli kupisz bezpiecznie i szybko na https://lebko.pl/czesci-maszyn/technika-opryskowa/.

Kombajn – własny lub wypożyczony

Finałem sezonu (przynajmniej tym oficjalnym) są żniwa. Aby je przeprowadzić, niezbędny jest kombajn. Jego przeznaczenia nie trzeba tłumaczyć nawet mieszczuchom z dziada-pradziada. Kombajn to masywny pojazd, który jednocześnie kosi zboże (czyli je ścina), młóci je (czyli oddziela ziarna), a także zwozi je do miejsca składowania.

Ze względu na to, że kombajn jest bardzo drogą maszyną, a w mniejszych gospodarstwach używa się go przeważnie raz do roku, przez kilka dni, istnieje wiele firm, w których można wypożyczyć model odpowiedni dla naszego zapotrzebowania. Jeśli wolisz być samowystarczalny i chcesz mieć własny kombajn, możesz też wybrać zdecydowanie tańszy, używany egzemplarz. Wszystkie części zamienne, potrzebne do bieżących napraw i większych remontów, znajdziesz na lebko.pl/kombajny-zbozowe.

 

Dodaj komentarz