Jaka lampa podłogowa nadaje się do salonu na oświetlenie dodatkowe?


Czy wiesz, że odpowiednio dobrane oświetlenie może całkowicie zmienić wystrój pomieszczenia? Sprawdź, jak ta zasada działa na przykładzie salonu. To najbardziej oświetlony pokój w mieszkaniu. Światło górne i dodatkowe powinno nie tylko dobrze doświetlić, ale też urozmaicić wnętrze. Jaką rolę w tej aranżacji ma lampa podłogowa?

Salon, czyli pokój dzienny

Uważasz, że słowo salon brzmi dumnie i raczej nie pasuje do mieszkania w bloku? Niekoniecznie. Jeszcze jakiś czas temu częściej używano określenia pokój dzienny. Współcześnie obie nazwy mogą funkcjonować zamiennie. Odnoszą się do tego pomieszczenia, które ma największą powierzchnię. To w nim przebywamy z bliskimi, czy też zapraszamy znajomych do wspólnego biesiadowania. Jeśli nie mamy zbyt wielu pokoi, salon oddajemy do dyspozycji gości, którzy u nas nocują. Jest to pokój najbardziej eksploatowany w ciągu dnia. Łączy rodzinę, ale ma również funkcje reprezentacyjne.

Dopełnienie oświetlenia górnego

Zastanawiasz się, jakie oświetlenie sprawdzi się w dużym pokoju? Podstawą jest lampa wisząca. Ilość źródeł oświetlenia, jakie powinna mieć, warto uzależnić od wielkości pomieszczenia. Przestronne wnętrze oświetl kilkoma żarówkami. Uważasz, że całość daje zbyt ostre światło? Zainwestuj we włącznik ze ściemniaczem. Górne światło warto wesprzeć dodatkowym. Może to być wiszący kinkiet, niewielkie oświetlenie punktowe lub lampa podłogowa. Od kilku lat w salonie stosuje się też oświetlenie ledowe. Najczęściej wypełnia wnęki bardziej zabudowanych szaf, eksponując ich zawartość.

Lampa podłogowa do dużego pokoju

Jakie oświetlenie w salonie przykuwa naszą uwagę? Najczęściej główne i lampa podłogowa. Ta druga ze względu na jej rozmiar, a często też fason. Doskonale sprawdzi się przy ulubionym fotelu. Dzięki niej łatwiej wykonywać ręczne robótki lub też zatopić się w lekturze. Szukając lampy użytkowej, wybierz model z kloszem. Dzięki temu światło będzie padało w dół. Modele Siena czy Cooper z salonu Kler łączą cechy użytkowe i reprezentacyjne. Wykonane z ręcznie formowanego szkła transparentnego pokrytego transparentną powłoką (kolor uzależniony jest od konkretnego egzemplarza) zachwycają nietypowym designem.

Lampa z lustrzanym efektem szkła

Lampą podłogową nie zastąpisz oświetlenia głównego, możesz je jednak wzmocnić. Dzięki temu salonowe zakamarki będą lepiej doświetlone bez konieczności korzystania z lampy wiszącej. Co więcej, lampa stojąca doskonale sprawdzi się jako element, tworzący nastrój w pokoju. W modelu Ronda możesz liczyć na lustrzany efekt szkła. Ta lampa to prawdziwa solistka we wnętrzu. Minimalistyczna kula zapewni lepsze oświetlenie niż klosz. Przyczynia się do stylowej atmosfery w pomieszczeniu, jednocześnie skutecznie przykuwa uwagę. Tak efektowna lampa nie powinna mieć konkurencji. Pozostałe źródła oświetlenia mogą być dla niej jedynie tłem.

Mniejszy i większy kącik salonowy

Podczas gdy wysoka lampa podłogowa oświetli większą część pomieszczenia, niższe modele mogą mieć mniejszy zasięg światła. Lampa Milano Black ma 122 cm wysokości, ale już model Luna to zaledwie 82 cm. W tym drugim przypadku prosty klosz i klasyczny abażur można umieścić nie tylko na podłodze, ale także na niskim stoliku kawowym. Nietransparentne szkło podstawy lampy odbija światło, co daje ciekawy efekt aranżacyjny. Lampy Luna to prawdziwa gratka dla koneserów. Dzięki procesowi ręcznej produkcji wyróżnia je unikatowy charakter. Mają niewielkie pęcherze powietrzne, które tylko dodają im uroku.

Jesteś miłośnikiem nowoczesnych aranżacji wnętrz? Zwróć uwagę na lampę Bonney. Tworzą ją splecione, metalowe pręty, do których doczepiono paski diod LED. Z kolei model Manhattan to ciekawa wariacja na temat architektury wieżowców. Tu również źródło światła jest ledowe. Malownicza iluminacja stanowi dopełnienie bazy, wykonanej z drewna dębowego, połączonego z akrylem.

Dodaj komentarz