Jak zmieniała się piłka do gry w futbol?


Pierwsze Mistrzostwa Świata były ogromnym, międzynarodowym wydarzeniem! Na tej imprezie doszło do kolejnej, bardzo ważnej ewolucji piłek. Pojawiły się futbolówki nowej generacji, uszyte z 12 skórzanych łat. Dzięki takiej konstrukcji piłka miała bardziej regularną formę oraz wyróżniała się o wiele większą wytrzymałością i lepszymi parametrami lotu.

W latach 50 XX w. zaczęto produkować piłki z 32 dwóch łatek syntetycznego materiału. Idąc dalej, pojawiały się nowe rozwiązania techniczne, aż w końcu futbolówki wylądowały w laboratoriach,  gdzie produkowane są do dziś z ogromną starannością. Nowoczesne piłki nożne są zgrzewane termicznie, tworzone ze skóry syntetycznej, w skład której wchodzi głównie poliuretan. Dzięki PU piłka nie chłonie wody, przez co nie staje się cięższa podczas gry na mokrym boisku.

Bywało kontrowersyjnie

Nasz kulisty przedmiot miał wiele odsłon i wiele z nich przeszły do historii ze względu na swój wygląd i… nieprzewidywalność. Zacznijmy najpierw od prezencji. Pierwotny, czarno-biały wzór piłki miał być dobrze widoczny w telewizorach czarno-białych. Wzór ten, nazywany potocznie „biedronką” wciąż jest używany na niektórych piłkach i jako symbol. Na pewno starsi kibice futbolu kojarzą produkt od marki Adidas, czyli futbolówkę Tango, której stylistyka utrzymywała się aż do roku 2002. Na kolejnych turniejach Mistrzostw Świata i Europy pojawiały się piłki w postaci przeróżnych modeli oraz o bogatej kolorystyce, jak na przykład Brazuca w 2014 roku.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz