Jak zmieni się Poznań? Znamy założenia nowego studium


Miasto Poznań zaprezentowało główne założenia projektu nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które będą wpływać na rozwój stolicy Wielkopolski przez najbliższe dekady. Teraz propozycje zostaną omówione z mieszkańcami podczas kolejnego etapu konsultacji społecznych.

Studium jest jednym z najważniejszych dokumentów strategicznych. Określa ramy rozwoju dla całego Poznania i stanowi podstawę dla kolejnych, bardziej szczegółowych opracowań, czyli miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Obowiązujący aktualnie dokument został uchwalony w 2014 r. i wymaga dostosowania do współczesnych realiów.

– W nowym studium skupiamy się na kilku najważniejszych obszarach – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. – Jestesmy dumni z dziedzictwa przyrodniczego stolicy Wielkopolski i chcemy tereny zielone w dalszym ciągu powiększać. Naszą rolą jako Miasta jest także zaspokajanie podstawowych potrzeb mieszkańców, czyli rozwój nowych terenów mieszkaniowych, np. na Kobylepolu, Pokrzywnie, Górczynie, w okolicach ul. Dmowskiego czy Hetmańskiej. Kontynuujemy także inwestowanie w transport publiczny. W studium są zapisy dotyczące jeszcze lepszego skomunikowania osiedla Kopernika, tzw. Bramy Zachodniej, obszaru Klina Dębieckiego i wielu innych terenów.

Jak zaznaczył zastępca prezydenta Poznania, w studium znajdą się także nowości, np. zapisy mówiące o stworzeniu na obszarze istniejącej zabudowy mieszkaniowej lokalnych centrów usług dla mieszkańców, urozmaiconych o miejsca rekreacji i zieleń. Nowym elementem, który pojawi się w studium jest także kwestia retencji, czyli gospodarowania wodą w mieście.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

1 komentarz

  1. elcias pisze:

    Piekne zalozenia o zieleni, rekreacji itd. A gdzie w tym wszystkim jest zgoda poznanskich archtektow na budowe BLOKOWISKA na terenie Fortu VII przy ul. Marcelinskiej??? Wycinka starych pieknych akacji na rzecz niby nowoposadzonych mlodych kilku drzewek??? Gdzie tereny rekreacyjne tej czesci /czastki Poznania??? Gdzie ochrona zabytkow i zieleni??? Tak wiec moze najpierw weryfikacja istneijacych pozwolen ,a potem wielkie plany ….

Dodaj komentarz