Jak zaciągnąć kredyt na motocykl?


Kredyt na motor to produkt finansowy, który w swojej ofercie posiadają niektóre banki. Często występuje pod postacią kredytu samochodowego bądź gotówkowego. Kredytobiorca może otrzymać ten produkt finansowy na ok. 8 lat. Kredyt na motocykl zazwyczaj nie wymaga wielu formalności. Można się o niego ubiegać online lub w placówce banku.

Co obejmuje kredyt na motor

Kredyt na motor jest produktem finansowym, który można znaleźć w ofertach banków. Zazwyczaj występuje pod postacią kredytu samochodowego. Nie należy się sugerować nazwą tego zobowiązania finansowego. Obejmuje ono nie tylko auta, ale również motocykle, motorowery, skutery i quady.

Kredyt na motor to propozycja banków skierowana przede wszystkim do osób fizycznych. Zwykle maksymalny okres kredytowania wynosi blisko 8 lat. Kredytobiorcy mają szansę na wybór rodzaju rat. Mogą oni zdecydować się na:

– kredyt z ratą miesięczną (równą bądź malejącą),

– kredyt z ratą balonową (płatność raz na 12 miesięcy),

– kredyt z ratą miesięczną i ostatnią ratą balonową.

Kredyt na motor to produkt finansowy, który zazwyczaj wiąże się z weryfikacją zdolności kredytowej klienta, podobnie jak w przypadku pożyczki bez zaświadczeń udzielanej przez PozyczkaOk.pl. To, czy bank udzieli mu tego rodzaju zobowiązania, zależy od analizy jego sytuacji finansowej. Duży wpływ na decyzję kredytową ma również obecność potencjalnego kredytobiorcy w bazach dłużników, na przykład w BIK – u.

Jak otrzymać kredyt na zakup motocykla?

Klient ma szansę otrzymać kredyt na motocykl w prostym procesie wnioskowania. Poszczególne etapy ubiegania się o kredyt na motor przypominają formalności związane z kredytem gotówkowym czy pożyczką ratalną. Od czego zacząć?

– krok 1: zadzwoń na infolinię wybranego banku lub wypełnij formularz kontaktowy,

– krok 2: przeprowadź rozmowę z pracownikiem banku,

– krok 3: po wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej, otrzymasz umowę kredytową,

– krok 4: poszukaj motocyklu spełniającego twoje oczekiwania,

– krok 5: ustanów zabezpieczenie kredytu, jeżeli bank tego wymaga.

Banki posiadające w ofercie kredyt samochodowy lub kredyt na motor zwykle akceptują różne źródła dochodu. O ten produkt finansowy możesz ubiegać się nawet wtedy, gdy otrzymujesz dochód z pracy za granicą. Niektóre instytucje bankowe dopuszczają nawet możliwość połączenia dochodów kilku osób, nawet niespokrewnionych. Kredyt na motocykl nie wymaga wielu formalności. Wystarczy jedynie okazanie kilku podstawowych dokumentów. Jakich?

– dowodu tożsamości,

– dokumentu potwierdzającego wysokość oraz źródło wynagrodzenia,

– dokumentów odnośnie do kupowanego pojazdu (wymóg niektórych banków).

Należy również mieć na uwadze fakt, iż banki mogą wymagać ustanowienia zabezpieczenia kredytu samochodowego lub kredytu na motocykl. Zazwyczaj wymagane są następujące zabezpieczenia:

– przewłaszczenie pojazdu (z wpisem w dowodzie rejestracyjnym lub depozytem karty pojazdu),

– cesji praw z polisy AC z możliwością odstępstwa.

Zabezpieczenie pod postacią przewłaszczenia pojazdu, wykorzystują również instytucje pozabankowe udzielające pożyczek pod zastaw samochodu. Oznacza to, że dana instytucja staje się na określony czas współwłaścicielem pojazdu. Pożyczkobiorca może jednak nadal korzystać z auta.

Kredyt na motor a leasing motocykla – co wybrać?

Jeżeli twoim marzeniem jest kupno motoru, a nie masz zdolności kredytowej, która pozwoli ci na ubieganie się o kredyt w banku, możesz skorzystać z innej opcji – leasingu motocykla. Jest to jednak opcja skierowana do osób, które decydują się na zakup motoru nowego bądź pojazdu, który ma nie więcej niż 3 lata.

Formalności związane z leasingiem motocykla wyglądają podobnie jak w przypadku kredytu na motor. Wystarczy dowód tożsamości oraz poprawnie wypełniony wniosek. Nie wolno jednak zapomnieć o jednej istotnej kwestii. Leasing wiąże się z wkładem własnym! Zazwyczaj rozpoczyna się on od 10 proc. wartości pojazdu.

W przypadku kredytu na motor, zazwyczaj niezbędne jest zabezpieczenie otrzymanego produktu finansowego. Jeżeli chodzi o leasing – warunek konieczny stanowi ubezpieczenie. Koszty leasingu motoru są zbliżone do leasingowania samochodu. Przeciętnie wynoszą ok. 3 – 4 proc. odsetek za każdy rok trwania usługi.

Kupno motocykla – nowy czy używany środek transportu?

Zapadła decyzja. Bank przyznał kredyt na motor. Przed kredytobiorcą ważny wybór – zdecydować się na nowy czy używany motocykl? Odpowiedź na to pytanie w znacznym stopniu zależy od możliwości finansowych przyszłego właściciela pojazdu.

Zdecydowałeś się na zakup używanego motocykla? Zwróć uwagę przede wszystkim na historię danego pojazdu. Duża liczba poprzednich właścicieli może stanowić sygnał alarmowy świadczący o tym, iż stan techniczny motocykla nie jest najlepszy. Zbyt niski przebieg motoru również może wzbudzić podejrzenia. Jeżeli na “pierwszy rzut oka” widzisz różnego rodzaju uszkodzenia, wycieki oleju czy prowizoryczne naprawy – nie pozwól, by niska cena wpłynęła na twoją decyzję.

Obejrzałeś już kilkadziesiąt używanych motocykli i nadal nie znalazłeś odpowiadającego ci modelu? Może zatem warto rozważyć kupno nowego motoru. Na co należy zwrócić uwagę w tym przypadku? Dużą rolę odgrywają tutaj wymagania przyszłego właściciela pojazdu. Pojemność silnika, marka i kwota, którą może na niego przeznaczyć, to podstawowe czynniki wpływające na decyzję.

Dodaj komentarz