Jak z pomysłem udekorować akwarium? Które z ozdób sprawdzą się najlepiej?


Akwarium morskie lub słodkowodne to niemała inwestycja finansowa, dlatego jeśli już decydujemy się na taki krok warto zadbać o to, by nasz zbiornik prezentował się nienagannie. Dobre akwarium to przecież coś więcej, niż bezpieczne środowisko dla życia ryb czy roślin – to także dekoracja dla domu.

Tworzenie własnego zbiornika to z pewnością zadanie dla kreatywnych. Musimy podjąć wiele decyzji, w tym jakie wybrać podłoże, co umieścić w akwarium, jakie tło będzie najlepszym wyborem. Dobór właściwych dekoracji umożliwi nam stworzenie harmonijnego i miłego dla oka ekosystemu. Jakie dekoracje najlepiej zdadzą egzamin?

Tła strukturalne

Tło w akwarium wydaje się być kwestią drugorzędną, jednak dobrze dobrane, potrafi zmienić percepcję całego zbiornika. Na tym polu szczególnie wyróżniają się właśnie tła strukturalne, to jest takie, które imitują wyglądem i strukturą skały, które mogą występować w naturalnym środowisku. Nazywane są tłami strukturalnymi dlatego, że są to tła 3D, które umieszcza się w środku akwarium (w przeciwieństwie do teł 2D, które najczęściej naklejamy na tylną szybę zbiornika od zewnątrz). Przez fakt, że tła strukturalne zajmują trochę miejsca w samym akwarium, poleca się je umieszczać w średnich oraz większych akwariach.

Dużą zaletą takich teł jest fakt, że dają bardzo naturalny efekt, podnosząc znacząco atrakcyjność akwarium. Kolejną kwestią jest to, że łatwo dzięki ich pomocy ukryć takie rzeczy, jak kable, itp., które niekoniecznie chcemy eksponować. Tła strukturalne mogą być montowane zarówno w akwariach słodkowodnych, jak i morskich czy holenderskich. Z racji tego, że umieszcza się je w zbiorniku, takie tło wymaga regularnego czyszczenia.

Korzenie

Korzenie to bez wątpienia jedna z częściej wybieranych ozdób do umieszczenia w akwarium. Nic dziwnego, dekoracje te dają naturalny efekt, urozmaicając znacząco scenę akwarium. Korzeń do naszego zbiornika możemy kupić w sprawdzonym sklepie akwarystycznym lub poszukać go samodzielnie. Warto przy tym pamiętać, że w akwarium nie można umieszczać korzeni drzew iglastych, gdyż ich żywica jest trująca dla ryb.

Korzeń Red Moor Wood. Źródło: akwarystyczny24.pl

Dużą przewagą korzeni kupnych jest fakt, że w sklepie mamy szeroki wybór i możemy zakupić drzewo egzotyczne, które nie występuje na naszej szerokości geograficznej. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy posiadamy akwarium tropikalne.

Korzenie muszą zostać odpowiednio przygotowane do zanurzenia w akwarium i tutaj znowu przewagę mają te kupne – z reguły są one już oczyszczone, pozbawione kory i przede wszystkim zdrowe. Drzewo powinno być bez oznak próchnicy, a zanim włożymy je do zbiornika powinniśmy wygotować je w solance, by pozbyć się wszelkich niebezpiecznych bakterii i pasożytów. Korzenie kupne są bezpieczniejsze do umieszczenia w akwarium, jednak dla doświadczonego akwarysty przygotowanie własnego korzenia nie będzie stanowiło dużej przeszkody. Drewno możemy umieścić w akwarium, gdy po wypłukaniu i namoczeniu nie barwi wody oraz utrzymuje się na dnie (w razie potrzeby możemy doczepić do niego obciążniki, by nie wypływało na powierzchnię). Taka ozdoba z pewnością poprawi estetykę naszego akwarium.

Dodaj komentarz