Jak wypracować odpowiednią charyzmę?


Znasz ten moment, kiedy jesteś w grupie ludzi i nagle pojawia się osoba z dużą charyzmą, która wydaje się dogadywać ze wszystkimi? Taka, z którą można rozmawiać godzinami, nie zauważając upływu czasu? Ty też możesz wypracować odpowiednią charyzmę i wykorzystać ją na swoją korzyść, a zwłaszcza w swojej karierze. Sprawdź, jak to zrobić.

Jak wypracować odpowiednią charyzmę?

– Charyzma to umiejętność pozyskiwania zwolenników poprzez komunikację pełną emocji, wykorzystującą aktywne słuchanie, poczucie humoru i autentyczność.

– Charyzmę można rozwijać na trzech filarach: wewnętrznej mocy, czyli pewności siebie, empatii, czyli zrozumienia i życzliwości wobec innych oraz obecności, czyli uwagi skierowanej na innych.

– Charyzmatyczne osoby potrafią wywierać wpływ na otaczających ludzi i łatwo osiągają swoje cele. W bardzo naturalny sposób demonstrują chęć prawdziwego poświęcenia się chwili, ludziom i wspólnemu interesowi.

Czym jest charyzma?

Trudno w kilku słowach określić, czym jest charyzma. Kiedy jednak spotykasz osobę charyzmatyczną, szybko zauważysz w niej pewną „odmienność”. Charyzma to cecha osobowości, która objawia się m.in. poprzez:

– umiejętność okazywania pewności siebie;

– łatwość ustalania celów i dążenia do nich;

– umiejętność angażowania innych w pomoc, zadania itp.;

– sprawność w jasnym formułowaniu pomysłów, wizji i celów;

– rozbudzanie w innych ludziach pozytywnych emocji;

– empatyczne podejście i wzbudzanie sympatii.

Chociaż wielu uważa, że ​​ta zdolność jest wrodzona, to nie do końca jest to zgodne z prawdą. Można ją bez problemu rozwijać. Co więcej, przydaje się ona zarówno się w codziennym życiu, a także na rynku pracy. Sprawdź zatem aktualne oferty pracy i zobacz, na jakich stanowiskach charyzma odgrywa kluczową rolę.

Od czego zacząć rozwijanie swojej charyzmy?

Charyzma składa się z 3 filarów: obecności, mocy i życzliwości. To właśnie od nich warto rozpocząć rozwijanie swojej charyzmy. Na przykład bycie obecnym oznacza bycie świadomym tego, co się dzieje, chwila po chwili. Zwracaj uwagę na to, co jest tu i teraz, słuchaj aktywnie, nie przerywaj rozmówcy.

Z kolei pewność siebie możesz wzmacniać przez mowę ciała. Podczas rozmowy przestań ruszać palcami, ciągle zmieniać pozycję, krzyżować i rozprostować nogi. Nawet podniesienie przedmiotu takiego jak długopis i przestawienie rzeczy na stole to sygnał niepokoju i braku pewności siebie. Osoba charyzmatyczna tak nie robi.

Jeśli chcesz wyrazić swoją empatię i życzliwość, skup się na tym, aby ludzie czuli się przy Tobie komfortowo. Uśmiechaj się szczerze, patrz im w oczy, szanuj przestrzeń osobistą innych osób (nie podchodź zbyt blisko, ale nie trzymaj się też zbyt daleko) oraz odwzoruj mowę ciała tych, z którymi się komunikujesz. Dzięki temu uda Ci się też wzbudzić zaufanie, co pozytywnie wpłynie na odbiór Twojej osoby.

Uważasz, że nie brakuje Ci charyzmy? Oferty pracy w Łomży czekają właśnie na Ciebie!

Jak wypracować odpowiednią charyzmę?

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci stać się bardziej charyzmatyczną osobą, a co za tym idzie budować i utrzymywać świetne relacje na każdym gruncie.

– Słuchaj z uwagą. Nie ignoruj tego, co mówią inni.

– Stawiaj na dobre relacje ze współpracownikami. Poświęcaj uwagę rozmówcy.

– Działaj z empatią i pomagaj innym. Ale przy okazji stawiaj na pewność siebie.

– Staraj się unikać przesadnego pesymizmu, kieruj się optymizmem, nadzieją i radością.

– Stawiaj na szczerość. Dzięki temu uda Ci się przyciągnąć innych autentycznością i wzbudzisz zaufanie.

– Staraj się opowiadać w ciekawy sposób, aby zainteresować innych. Ćwicz odpowiednią sztukę narracji. Niekiedy warto też stawiać na humor, co może przypaść do gustu wielu osobom.

– Unikaj wytykania innym osobom ich wad i błędów. Stawiaj na komplementy.

– Próbuj inspirować innych, dziel się przy tym swoją pasją i wizją.

Wypracowanie charyzmy pozwoli Ci na bezproblemowe wystąpienia, a do tego sprawdzisz się na różnych stanowiskach. Dodatkowo dzięki niej możesz znaleźć wymarzoną pracę w Dobrym Mieście.

Podsumowanie

Każdy człowiek może rozwijać charyzmę przez całe życie, nawet jeśli jest osobą nieśmiałą. Nauka słuchania ludzi (aktywne słuchanie), rozumienia ich emocji i utrzymywania dobrego nastroju to tylko niektóre z działań, które mogą sprawić, że staniesz się bardziej charyzmatyczny.

 

Dodaj komentarz