Jak wychować Neuera, Özila i Höwedesa? Wywiad z Tomaszem Wałdochem


Tomasz Wałdoch, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich obrońców lat 90-tych i początku obecnego wieku. W okresie, gdy wyjazd do Bundesligi dla polskich piłkarzy najczęściej wiązał się z rychłym powrotem, ten spędził za naszą zachodnią granicą 12 sezonów. Jest członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta, od 9 lat pracuje w Schalke 04. Można powiedzieć, że słuch o nim zaginął, ale to nieprawda. Wiedzą jednak o tym nieliczni. Dlaczego? Odpowiedzi można znaleźć w wywiadzie, który przeprowadziliśmy z gwiazdą VI Lech Conference.
– Niektórzy naprawdę myślą, że Pan gdzieś przepadł. Ostatnie wzmianki na temat Tomasza Wałdocha na Wikipedii dotyczą 2011 roku i momentu objęcia pracy trenera w zespole U-17 Schalke 04.
– Nigdy mi nie zależało na tym, by być na pierwszych stronach gazet, a praca którą wykonuję sprawia wiele satysfakcji. Rzeczywiście, w 2011 roku – po powrocie z Zabrza do Niemiec – objąłem drużynę U17 w Schalke 04, klubie w którym zakończyłem moją karierę piłkarską. Od tego momentu przechodzę różne szczeble trenerskie w sekcji młodzieżowej, przekazując zebrane doświadczenie.
– Niewiele można się w Polsce dowiedzieć o pańskiej karierze szkoleniowej. A jest Pan przykładem osoby, która poprowadziła ją w sposób szczególny – kontynuuje ją pan w Niemczech. Dlaczego?
– Pracując w Akademii Schalke 04 i mając do czynienia  z młodymi piłkarzami, którzy są dopiero na początku piłkarskiej drogi, nie zależało mi aby o mojej pracy było głośno, tym bardziej w Polsce. Od zakończenia kariery piłkarskiej w 2006 roku zamieniłem rolę piłkarza na trenera i od tego właśnie roku spełniam się w nowej funkcji, oczywiście zdobywając po drodze odpowiednie kwalifikacje, które są wymagane do wykonywania tego zawodu.
– Na czym polega pańska praca w klubie?
– Obecnie zajmuję się projektem szkolnym, który funkcjonuje już od wielu lat i stale jest modyfikowany. Tu mam na myśli organizację  zajęć  w ramach lekcji sportu w szkole. Część zawodników  z naszego klubu przychodzi trzy razy w tygodniu w godzinach południowych na trening  piłkarski i w ten sposób trenerzy mają możliwości  dodatkowo polepszyć  indywidualny rozwój każdego z zawodników. Zajęcia te odbywają się pod okiem wykwalifikowanych trenerów i w małych grupach. Zawodnikami, którzy uczestniczyli w tym projekcie są między innymi Manuel Neuer, Mesut Özil, Benedikt Höwedes, Julian Draxler, a ostatnio Max Meyer.
– Klub z Gelsenkirchen jest uznawany za fabrykę piłkarskich talentów. W ostatnich latach mury akademii Schalke opuściło co najmniej kilka gwiazd, a pośród nich są właśnie wspominani przez pana Manuel Neuer, MesutÖzil i Julian Draxler. Zna ich praktycznie każdy kibic na świecie.
– To nazwiska znane nie tylko w Niemczech, ale i poza granicami. Mają już wyrobioną pewna markę w reprezentacji, która przecież należy od lat do najlepszych na świecie. To daje nam, trenerom, niesamowitą satysfakcję i zarazem powód do dumy, że takich zawodników mogliśmy mieć w swoich szeregach. Z drugiej strony jest to również wyznacznikiem klubu, ze stawia się tu na młodzież, na wychowanków i daje im się szanse wypromowania się – to jest zasługa przede wszystkim filozofii klubu.

źródło KKS Lech Poznań – Lech Conference

Dodaj komentarz