Jak urządzić bezpieczny i profesjonalny warsztat?


Coraz więcej osób zajmuje się majsterkowaniem. Próbujemy swoich sił w renowacji i naprawie samochodów lub sprawdzamy się w branżach rzemieślniczych. Aby robić to w sposób bezpieczny, potrzebujemy warsztatu, w którym będziemy nie tylko przechowywać narzędzia, ale także pracować. Jak zaprojektować takie miejsce? Co powinno się w nim znaleźć? 

Zacznij od powierzchni

Często wydaje się nam, że nie potrzebujemy wiele miejsca na zajmowanie się nasza pasją. Powinniśmy spojrzeć na to jednak z niego innej strony: ze strony bezpieczeństwa. Każde narzędzie powinno mieć własne miejsce, w którym będziemy je przechowywać. Nie mogą być odkładane na parapet, stołek lub – co gorsza – na podłogę. Zacznijmy więc od odpowiedniego metrażu. W zależności od tego, czym się zajmujemy, będziemy potrzebować innej powierzchni. Powinna zapewniać nam swobodę ruchów i łatwy dostęp do narzędzi.

Umeblowanie

Meble to kolejny, niezwykle istotny punkt na naszej liście. Każdy z nas kiedyś zaczynał i często wydaje nam się, że stare szafki kuchenne mogą sprawdzić się w tej roli. To nie do końca rozsądne rozwiązanie. Tradycyjne, domowe meble nie są przystosowane do prac z narzędziami. Łatwo jest je uszkodzić, a dodatkowo nie wszystkie dobrze znoszą obciążenia lub wysoką/niską temperaturę. Najlepszym wyborem będą meble z metalu.

W internecie możemy znaleźć wiele sklepów, oferujących meble z metalu. Wśród nich znajduje się sklep Lobby, w którym kupimy pełne wyposażenie warsztatu: od biurek, idealnych do tworzenia i odczytywania projektów, przez szafki, szafy, stoły czy wózki na narzędzia. Co ważne, zawsze możemy poradzić się ekspertów, którzy przygotują nie tylko projekt naszego warsztatu, ale zajmą się także jego wyceną i realizacją.

Meble z metalu przeznaczone do warsztatu są odporne na uszkodzenia, działanie wilgoci (nie rdzewieją) oraz wysokiej temperatury (nie stopią się). Łatwo jest je czyścić i w razie potrzeby – dezynfekować.

 Narzędzia

Trudno pracować w doskonałej wielkości, dobrze umeblowanym pomieszczeniu, ale bez narzędzi. Jeśli zaczynasz i nie masz zbyt dużego kapitału, ogranicz się do minimum. Zainwestuj w podstawę, którą z czasem będziesz rozwijać. Nie kupuj bubli, bo to rozwiązanie tymczasowe. Tanie sprzęty, nieznanych producentów często szybko się psują i szybko może się okazać, że za kilka takich narzędzi niskiej jakości, miałbyś te doskonałe, wymarzone.

Pamiętaj, aby po zakończonej pracy zawsze po sobie sprzątać. Każde narzędzie powinno mieć swoje miejsce, w którym będzie czekać na ponowne użycie.

 

Dodaj komentarz