Jak sprawdzić szczelność w budynku? Najlepsze metody


Sprawdzenie szczelności w domu wpływa na oszczędność energii, a tym samym mniejsze rachunki za ogrzewanie. Budynek z prawidłową szczelnością powietrzną ma lepszą izolację. Wpływa to także na niższą temperaturę w gorące dni i poprawę komfortu cieplnego domowników.

Przyczyny obniżenia energooszczędności w budynku są różne. Jedną z nich jest, np. nierówno założone gniazdo elektryczne. Po przeprowadzonych testach szczelności, koszty ogrzewania mogą spać nawet o 30-40%, w stosunku do poprzednich sezonów grzewczych.

Test szczelności budynku – dlaczego warto go wykonać?

Za pomocą badań szczelności najczęściej testowane są przejścia instalacji przez ściany, docieplenia poddaszy i izolacje przeciwwilgociowe. Badanie szczelności domu wykrywa defekty i wpływa na obniżenie kosztów ich usuwania. Dzięki wynikom testu, dowiemy się, w którym dokładnie miejscu budynek jest nieszczelny. Szczelność domu poprawia jego efektywność termiczną oraz właściwości akustyczne. Korzystnie wpływa na komfort cieplny domowników oraz bezpieczeństwo techniczne konstrukcji i ścian. Jest to rozwiązanie najbardziej opłacalne i praktyczne, szczególnie na etapie stanu surowego, jednak można wykonać go także dla budynku użytkowego. W drugim przypadku, test musi być przeprowadzony przy sprawnej instalacji grzewczej bądź klimatyzacyjnej. Test szczelności budynku warto wykonać, np. gdy planujemy ocieplenie domu na podkarpaciu, bądź w innym regionie o dosyć dużym zalesieniu i podwyższonej wilgotności powietrza. Dobrze zaizolowany dom, ze sprawną instalacją wentylacyjną, to najlepsza ochrona przed rozwojem szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Metoda Blower Door test – najlepszy sposób badania szczelności budynków

Blower Door test to sposób skuteczny i najchętniej wykorzystywany. Polega na użyciu wentylatora i specjalnej aparatury pomiarowej, które umożliwiają precyzyjną analizę tego, jaki jest przepływ powietrza w określonych warunkach ciśnienia. Dzięki temu, możliwe jest ustalenie wskaźników decydujących o poziomie szczelności w danym budynku. Do pomiarów zwykle wykorzystywany jest wskaźnik n50 [1/h], który oznacza wielokrotność wymian ciepłego powietrza w budynku w trakcie jednej godziny, gdy różnica ciśnień wynosi 50 Pa. Wszelkie nieszczelności są wówczas wykrywane przez użycie, np. markerów dymnych bądź kamer termowizyjnych. Matoda Blower Door ma trzy etapy:
– planowanie badań (krok szczególnie ważny w przypadku domów o dużej powierzchni)
– przygotowanie budynku (polega na zaślepieniu wszelkich otworów komunikacyjnych i wentylacyjnych, co umożliwia przepływ powietrza tylko przez nieszczelności),
– przeprowadzenie testu (etap ten można wykonać wyłącznie przy braku porywistego wiatru na zewnątrz).

Dodaj komentarz