Jak rozpoznać i leczyć reakcje alergiczne? Czym łagodzić pokrzywki i alergie skórne?


Coraz więcej ludzi cierpi na alergie. Do najpopularniejszych alergii należą alergie na pyłki oraz alergie pokarmowe. O ile przy alergii pokarmowej możemy całkowicie wyeliminować alergeny z naszego życia, przy alergii na pyłki nie jest to możliwe. Reakcje alergiczne tj. swędzenie, łzawienie, kichanie, czy alergie skórne są niezwykle uciążliwe. Stosując leki na alergie, możemy zahamować lub złagodzić reakcje alergiczne.

Jak rozpoznać reakcje alergiczne

Reakcje alergiczne pojawiają się w skutek kontaktu z alergenem. Na co możemy być uczuleni? Możemy być uczuleni na:
– pyłki roślin, kurz oraz roztocza, detergenty oraz inne substancje obecne w otoczeniu;
– użądlenia owadów;
– pożywienie;
– leki.

Reakcja na alergeny może być różna. Alergeny często powodują swędzenie oraz łzawienie oczu, kichanie, katar, zatkany nos, świszczący oddech, problemy z oddychaniem, obrzęk oczu, nosa lub całej twarzy, obrzęk języka oraz gardła. Możliwe jest również wystąpienie pokrzywki oraz swędzenie skóry. Ponadto mogą pojawić się bóle brzucha, nudności oraz wymioty.

Skąd wiedzieć, na co jest się uczulonym

Jeśli wystąpiła u nas reakcja alergiczna, powinniśmy udać się do alergologa, który przeprowadzi odpowiednie badania. Jeśli mamy pewne podejrzenia odnośnie tego, na co jesteśmy uczuleni, powinniśmy poinformować o tym lekarza. Np. gdy reakcja alergiczna miała miejsce po zjedzeniu konkretnego pokarmu, po użyciu nowych kosmetyków lub z powodu kontaktu ze zwierzętami tj. pies, czy kot. Alergolog przeprowadzi wówczas testy alergiczne, które określą, na co jesteśmy uczuleni. Najczęściej przeprowadzane są testy skórne.

Alergie – profilaktyka oraz leczenie

Znając substancje, na które mamy uczulenie, powinniśmy postarać się wyeliminować alergeny z naszego życia. Jest to możliwe w przypadku lekarstw, kosmetyków oraz alergii pokarmowych. Niestety przy alergii na pyłki, kurz oraz inne substancje w powietrzu mamy niewielki wpływ. Jedyne, co możemy zrobić, to dbać o czystość w pomieszczeniach, w których przebywamy. Z mieszkania należy usunąć rzeczy, na których gromadzi się kurz. Należą do nich m.in. dywany, zasłony, grube narzuty na łóżka, obrusy oraz stare kanapy. Ponadto warto stosować preparaty neutralizujące domowy kurz oraz specjalne środki do prania eliminujące roztocza w tkaninach. Jeśli jesteśmy uczuleni na pyłki roślin, należy sprawdzić, w jakich miesiącach jesteśmy szczególnie na nie narażeni i przez cały ten okres powinniśmy przyjmować regularnie leki na alergie. Pierwsze pyłki pojawiają się już w marcu. Na pokrzywkę oraz alergie skórne mogą pomóc również zimne okłady oraz przebywanie w chłodniejszych pomieszczeniach. Ponadto powinniśmy nosić przewiewne ubrania, które nie podrażniają skóry. Niezwykle ważna jest pielęgnacja skóry. Powinniśmy stosować letnią wodę oraz łagodne mydło. Do ustąpienia objawów alergii najlepiej zrezygnować ze stosowania innych kosmetyków. Warto również zastosować probiotyk zawierający bakterie kwasu mlekowego.

Czy istnieją najlepsze leki na alergie?

Leki na alergie stosujemy regularnie tak długo, jak długo mamy kontakt z alergenem lub do momentu ustąpienia objawów alergii np. przy użądleniu przez owada lub przy alergii pokarmowej. Leki na alergię tzw. leki przeciwhistaminowe blokują aktywność histaminy. Dzięki temu ustępują objawy alergii tj. swędzenie, łzawienie oczu, kichanie, czy też pokrzywka. Leki antyhistaminowe są najczęściej stosowane przy alergii wziewnej oraz kontaktowej. Stosuje się je doustnie lub bezpośrednio na skórę dotkniętą alergią skórną lub pokrzywką. Wklepuje się je delikatnie, aby nie podrażnić dodatkowo skóry. Alergolog oprócz leków może przepisać również krople do oczu, spray do nosa, inhalator oraz maści. Preparaty te stosujemy według potrzeby. Bardzo popularne są leki na alergie GSK tj. żele na ukąszenia owadów oraz spraye do nosa. Są one niezwykle skuteczne. Znacznie poprawiają one komfort osób dotkniętych alergią. Objawy alergii znikają w bardzo krótkim czasie po ich zastosowaniu.

Jeśli cierpimy na wszelkiego rodzaju alergie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę, która polega na unikaniu alergenów. W przypadku substancji wywołujących alergię, których nie jesteśmy w stanie wyeliminować z naszego życia, niezwykle ważne jest regularne przyjmowanie leków przez cały okres występowania danych alergenów.

Dodaj komentarz