Jak pokonać bezsenność? Skuteczne sposoby


Bezsenność może objawiać się na różne sposoby. To trudności z zasypianiem, przedwczesne budzenie się, ale także zła jakość snu. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można skutecznie sobie z nią poradzić. Zobacz, jak wygląda leczenie bezsenności.


Sposoby radzenia sobie ze stresem

Stres jest jednym z najczęstszych czynników, które uniemożliwiają lub utrudniają zaśnięcie. Jesteśmy na niego narażeni niemal przez cały czas, w bardzo wielu sytuacjach. Dlatego nie można go całkowicie wyeliminować w życia. Jednak możliwe jest nauczenie się tego, jak sobie z nim radzić. Opanowanie stresu sprawia, że nie ma on negatywnego wpływu na funkcjonowanie organizmu, a tym samym nie zaburza zdrowego snu. Do metod radzenia sobie ze stresem zalicza się: wizualizację, medytację, ćwiczenia oddechowe. Można skorzystać też z warsztatów organizowanych przez psychologa.

Higiena snu

W leczeniu bezsenności ważna jest higiena snu. Obejmuje ona:

– ograniczenie czasu spędzanego w łóżku,

– uregulowanie rytmu dobowego,

– zrezygnowanie z drzemek w ciągu dnia,

– ograniczenie kofeiny,

– ograniczenie czasu spędzanego przed ekranami emitującymi niebieskie światło.

Ważne jest też zapewnienie komfortu i odpowiednich warunków w sypialni.

Tabletki na bezsenność bez recepty

W aptece bez recepty można kupić tabletki na bezsenność. Preparaty tego typu zawierają substancje ziołowe, które wykazują działanie wyciszające i uspokajające. Najpopularniejszym składnikiem jest wyciąg z kozłka lekarskiego (waleriany).

Tabletki na bezsenność zawierają także melatoninę. Jest to substancja naturalna, którą wytwarza także organizm człowieka. Tego typu środki sprawdzają się przede wszystkim u tych osób, u których przyczyną bezsenności jest nieregularny tryb życia lub częsta zmiana stref czasowych. Warto zaznaczyć, że tabletki na bezsenność nie powinny być stosowane przez długi czas bez konsultacji z lekarzem.

Leczenie chorób podstawowych

Niekiedy bezsenność jest spowodowana chorobami przewlekłymi. Dlatego konieczne jest ich rozpoznanie i odpowiednie leczenie, Tylko w ten sposób możliwe jest złagodzenie nieprzyjemnych objawów. Do bezsenności prowadzą m.in. choroby układu krążenia, zaburzenia psychiczne, choroby tarczycy, przerost gruczołu krokowego.

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Do lekarza trzeba udać się, gdy bezsenność trwa długo lub często nawraca. Z konsultacji powinny skorzystać osoby, u których stosowanie powyższych sposobów nie przyniosło żadnych skutków. Również współwystępowanie innych objawów wymaga pomocy medycznej.

Dodaj komentarz