Jak podłączyć akumulator?


Zastanawiałeś się kiedyś, jak podłączyć akumulator w samochodzie? W jaki sposób to zrobić? Jaka jest kolejność wykonywania różnych czynności, jaka klema musi zostać przez Ciebie odpięta na początku, a która na końcu i czy to ma jakieś znaczenie, czy jest zupełnie bez znaczenia? Odpowiedź w artykule poniżej.

Wymiana akumulatora: prosta czy skomplikowana?

Każdy, kto choć raz rozmyślał nad tym, by samodzielnie podłączyć (lub odłączyć, w zależności od przypadku; czasem i jedno, i drugie) akumulator, musiał zmierzyć się z pytaniami o kolejność przeprowadzania poszczególnych części całej operacji. Akumulatory to przedmioty, które największe niespodzianki sprawiają kierowcom w okresie zimowym, chociaż zdarza się również, że podczas niezwykle upalnego lata akumulator może się rozładować lub ulec uszkodzeniu czy awarii. Wtedy to właśnie zachodzi potrzeba odłączenia akumulatora, by wymienić go na sprawny (jeśli oczywiście mamy taką możliwość na miejscu; w innym wypadku czeka nas telefon po pomoc drogową i laweta, a później mechanik).

Odłączenie akumulatora nie jest tak trudne, jak się to może na pierwszy rzut oka wydawać. Musisz jednak pamiętać, że w nowoczesnych autach wymienianie akumulatora jest skomplikowane z tego względu, że mamy dwudziesty pierwszy wiek, a więc wszędzie panuje elektronika. Nie ominęło to również motoryzacji i powinniśmy dziękować za niektóre udogodnienia, ale trzeba to podkreślić: czasem elektronika może postawić przed Tobą szereg problemów. Dlatego też wymiana akumulatora musi zostać przeprowadzona z zachowaniem określonych zasad – dodaje Tomasz Wykowski z portalu motoryzacyjnego motoklub.pl.

Akumulator a elektronika: jak go wymienić w aucie naszpikowanym elektroniką?

Gdy mamy do czynienia z akumulatorem, którego działaniem steruje komputer pokładowy, musimy wykorzystać rozwiązania, które utrzymają zasilanie w samochodzie, czyli na przykład podpiąć akumulator zastępczy. Ta sytuacja jest skomplikowana i często, zwłaszcza w przypadku niedoświadczonych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z mechaniką (młodzi kierowcy, osoby bez styczności z mechaniką pojazdową), wymaga udania się do warsztatu, gdzie akumulator zostanie bezproblemowo wymieniony.

W starszych modelach aut, gdzie elektronika nie panuje nad każdym elementem samochodu, wymiana akumulatora nie musi przedstawiać żadnych trudności. Wystarczy akumulator zlokalizować i odłączyć. Jak to zrobić? Stosując się do prostych zasad: najpierw odłącz minus, później plus. Gdy akumulator podłączasz, operację powtarzać na odwrót: najpierw plus, później minus. Kolejność czynności ma znacznie ze względów bezpieczeństwa, zarówno naszego, jak i auta, w którym dokonujemy wymiany. Natężenie prądu w akumulatorze jest niezmiernie wysokie, może więc wyrządzić krzywdę. Dlatego też odpinamy klemę minusową na początku. Gdy to zrobimy, zabezpieczamy się przed ewentualnym zamknięciem obwodu prądu przez dotyk klemy z plusem na przykład z karoserią auta. Odpięcie klemy minusowej obniża szanse na wystąpienie zwarcia i uszkodzenie instalacji elektrycznej w naszym samochodzie. Po odpięciu klemy minusowej możemy odpinać plusową. Jesteśmy już wtedy bezpieczni tak my, jak auto.

SPRAWDŹ TEŻ: https://motoklub.pl/ladowanie-akumulatora

Podłączanie akumulatora

Gdy podłączamy nowy akumulator, podpinamy najpierw klemę z plusem, a dopiero później minusową. Pamiętaj, że przed podłączeniem akumulatora trzeba sprawdzić klemy. Jeśli mają na sobie zanieczyszczenia, należy je usunąć, dlatego warto czyścić klemy przed podłączeniem akumulatora i poświęcić na to odpowiednią ilość czasu. Czynność, wydawałoby się, drobna, ale istotna w prawidłowym działaniu całego układu. Wykorzystaj w tym celu wazelinę techniczną. Gdy posmarujesz nią klemy, zwiększysz powierzchnię ich połączenia z bolcami w akumulatorze.

Podsumowanie

Odłączenie i podłączenie akumulatora nie jest trudne. Stosując się do podstawowej zasady kolejności, na pewno zrobisz to dobrze. Pamiętaj jednak, że do odłączania i podłączania akumulatora w nowych samochodach, gdzie elektronika panuje absolutnie nad działaniem niemal wszystkich układów samochodu, proces jest skomplikowany i warto pomyśleć o skorzystaniu z usług specjalistycznych warsztatów, by nie zniszczyć auta.

Dodaj komentarz