Jak dopasować wycieraczki samochodowe do swojego auta


Jednym z najważniejszych elementów każdego samochodu, w dużym stopniu odpowiadającym za bezpieczeństwo jazdy, są wycieraczki samochodowe. Niestety, jest to także jedna z najczęściej ignorowanych i bagatelizowanych części zamiennych samochodu. Niezależne badania pokazują, że przeciętny kierowca wymienia pióra wycieraczek co 2-3 lata. Tymczasem zaleca się, by zmiana wycieraczek samochodowych na nowe odbywała się przynajmniej raz w roku, najlepiej po zimie.

wycieraczki samochodowe

Pióra wycieraczek – rodzaje

Wycieraczki można podzielić na kilka rodzajów. Mamy wycieraczki do szyby przedniej oraz tylnej. Te pierwsze zazwyczaj występują w dwóch różnych długościach i można je kupować pojedynczo lub w komplecie. Wycieraczka tylna to również element, o którego wymianie nie można zapominać. Bardzo często to ona szybciej ulega uszkodzeniom niż wycieraczki szyby przedniej, którą dokładnie odśnieżamy i usuwamy z niej lód, zapominając, by to samo zrobić z tylną szybą. Inny podział to wycieraczki szkieletowe, wyposażone w system amortyzujący zapewniający lepszy docisk do szyby, a tym samym dokładne zbieranie wody. Do swojego samochodu możemy także zakupić same gumowe pióra wycieraczek lub wycieraczki hybrydowe, czyli takie, w których pióro jest osłonięte ramieniem wycieraczki, przez co ma lepszy docisk do szyby.

Pióra wycieraczek samochodowych – znaczenie zastosowanej gumy

Skarżysz się na źle działające wycieraczki, które pomimo częstej wymiany, nie zbierają dobrze wody z szyby? Powodem może być zakup wycieraczek z nieodpowiedniej mieszanki gumy. Wycieraczki przeznaczone do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych, czyli śnieg i lód, muszą z jednej strony być elastyczne, by mimo niskich temperatur dobrze przylegać do szyby, a z drugiej wytrzymałe, aby nie doszło do ich szybkiego uszkodzenia. Nieco inaczej konstruowane jest pióro wycieraczki letniej, która podobnie jak opony letnie, produkowana jest z nieco twardszej mieszanki. W tym miejscu przechodzimy do wyjaśnienia, dlaczego tak wielu specjalistów zaleca wymianę wycieraczek 2 razy w roku — na wiosnę i jesień. Z tego samego powodu, dla którego wymieniamy opony. Niedokładne zbieranie wody przy niskich temperaturach powietrza może być wynikiem korzystania z wycieraczek z twardszej mieszanki gumowej.

pióra wycieraczek samochodowych

Zdjęcie wycieraczek samochodowych z autoczescionline24.pl

Rodzaje piór wycieraczek i sposoby zapobiegania ich szybkiemu zużyciu

Jak już wspomnieliśmy wyżej, wycieraczki dzielimy na: płaskie, szkieletowe i hybrydowe. Oprócz tego, że różnią się budową, to inne różnice dotyczą cen i dokładności w zbieraniu wody. Który rodzaj wycieraczek jest najlepszy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Do samochodów o sportowej sylwetce dobrze pasują wycieraczki płaskie, natomiast to bardziej eleganckich klasycznych limuzyn wycieraczki szkieletowe. Naszym zdaniem najważniejsze jest to, by regularnie wymieniać wycieraczki i wiedzieć, jak o nie dbać.

Jak dbać o wycieraczki, aby zużywały się wolniej?

– Zawsze miej uzupełniony płyn do spryskiwaczy;

– Nie włączaj wycieraczek na sucho;

– Zimą podnieś ramiona wycieraczek, aby pióra nie przymarzły do szyby;

– Nie odrywaj na siłę zamarzniętych piór od szyby;

– Usuń oblodzenie z gumowych piór;

– Jeśli na szybie jest piasek, spłucz go wodą, zanim zaczniesz korzystać z wycieraczek. Ziarenka mogą wbić się w gumę i trwale uszkodzić szybę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze piór wycieraczek?

Zanim kupisz nowe wycieraczki, upewnij się, że będą pasować do twojego samochodu. Pomogą ci w tym specjalne katalogi internetowe i konfiguratory udostępnione przez producentów. Jeżeli nie wiesz, jaki jest sposób mocowania wycieraczki, pamiętaj, że w większości przypadków w opakowaniu znajduje się zestaw najczęściej stosowanych adapterów.

Dodaj komentarz