Tradycyjnie, w okresie zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych oraz w tym dniu – 1 listopada, w Poznaniu będzie kursowało więcej tramwajów i autobusów. Uruchomionych zostanie kilka nowych połączeń (tramwaje linii: 31, 32, 33), ponadto w rejon nekropolii przedłużone zostaną niektóre linie MPK. Oznacza to, że lepiej pojechać tramwajami i autobusami niż stać w korkach samochodowych, a potem szukać miejsc parkingowych w pobliżu cmentarzy. Zachęca do tego Zarząd Transportu Miejskiego, który przedstawił w tych dniach plan funkcjonowania komunikacji miejskiej nie tylko w Poznaniu, ale również w pobliskich miejscowościach.
30 października (piątek)
Pierwsze zmiany – w związku ze zmianą organizacji ruchu w rejonie cmentarza w Luboniu – zostaną wprowadzone już w piątek.
Zmianie ulegnie trasa przejazdu autobusów linii nr 611 w stronę Dębca oraz linii nr 690.
Linia nr 611:
SYCOWSKA/AUCHAN – Opłotki – Luboń, Traugutta – Luboń, 11 Listopada – LUBOŃ/ŻABIKOWO – Luboń, Poniatowskiego – … – DĘBIEC
Powrót po stałej trasie
Linia nr 690:
SYCOWSKA/AUCHAN – Opłotki – Luboń, Traugutta – Luboń, 11 Listopada – LUBOŃ/ŻABIKOWO – Luboń, Poniatowskiego – … – SYCOWSKA/AUCHAN
31 października (sobota)
Transport publiczny funkcjonować będzie według sobotniego rozkładu jazdy z następującymi zmianami:
– w godz. 6.00-18.00 tramwaje linii nr 1, 6, 8, 13, 15 i 27 kursować będą co 10 minut;
– linie nr 6 i 15 przez cały dzień wydłużone zostaną do Junikowa, a linia nr 27 przez cały dzień będzie kursować na Miłostowo;
– w godz. 9.00-17.00 linia nr 15 kursować będzie co 5 minut;
– w godz. 8.00-17.00 wzmocnione będą linie autobusowe nr 60 (kursy co 15 minut), 77 (kursy co 10 minut), 82 (kursy co 10 minut) i 89 (kursy co 15 minut)
– zawieszone zostanie kursowanie linii nr 94;
– na liniach nr 98 i 348 nie będą wykonywane wjazdy pod Kampus UAM.
W związku ze zmianami w organizacji ruchu zmianie ulegną trasy kilku autobusów.
Linia nr 611:
SYCOWSKA/AUCHAN – Opłotki – Luboń, Traugutta – Luboń, 11 Listopada – LUBOŃ/ŻABIKOWO – Luboń, Poniatowskiego – … – DĘBIEC (zmiany na trasie w kierunku Dębca)
Powrót po stałej trasie
Przez cały dzień autobusy linii nr 690 kursować będą zgodnie z rozkładem jazdy dla dnia roboczego. Kursy realizowane będą po następującej trasie:
Linia nr 690:
SYCOWSKA/AUCHAN – Opłotki – Luboń, Traugutta – Luboń, 11 Listopada – LUBOŃ/ŻABIKOWO – Luboń, Poniatowskiego – … – SYCOWSKA/AUCHAN
Linia nr 729:
OGRODY – Szpitalna – Bukowska – Wysogotowo, Skórzewska – Skórzewska – Skórzewo, Poznańska – … – DOPIEWO/DWORZEC KOLEJOWY (zmiany na trasie w kierunku Dopiewa)
Na trasie objazdu autobusy nie będą się zatrzymywać na przystankach pośrednich. Powrót po stałej trasie.
Dodatkowo w godz. 8.00 – 17.00 w Poznaniu uruchomione zostaną dodatkowe linie tramwajowe i autobusowa.
Linia nr 32:
Os. Sobieskiego – PST – Fredry – plac Wielkopolski – rondo Śródka – Miłostowo (kursy co 15 minut)
Linia nr 33:
Junikowo – Grunwaldzka – Reymonta – Hetmańska – Zegrze – os. Lecha – rondo Śródka – Miłostowo (kursy co 10 minut)
Linia nr 34:
Junikowo – Grunwaldzka – rondo Kaponiera – Fredry – Marcinkowskiego – Podgórna – Most św. Rocha – rondo Śródka – Miłostowo (kursy co 10 minut)
Linia nr 173:
Rondo Śródka – Podwale – Zawady – Główna – Gnieźnieńska – Bałtycka – Gdyńska – Główna – Zawady – Podwale – Rondo Śródka (kursy co ok. 10 minut)
1 listopada (niedziela):
Transport publiczny funkcjonować będzie według świątecznego rozkładu jazdy z następującymi zmianami:
– w godz. 6.00-18.00 tramwaje linii nr 1, 6, 8, 13, 15 i 27 kursować będą co 10 minut;
– linie nr 6 i 15 przez cały dzień wydłużone zostaną do Junikowa, a linia nr 27 przez cały dzień kursować będzie na Miłostowo;
– w godz. 8.00-17.00 linia nr 15 kursować będzie co 5 minut;
– w godz. 8.00-17.00 wzmocnione zostaną linie autobusowe: nr 60 (kursy co 15 minut), 77 (kursy co 10 minut), 82 (kursy co 10 minut) i 89 (co 15 minut);
– przez cały dzień zawieszone będzie kursowanie linii nr 50 i 94;
– linie nr 81 i 84 nie będą wykonywać kursów pod Centrum Handlowe M1, a na liniach nr 80, 611 i 703 nie będą wykonywane wjazdy pod Auchan Sycowska;
– na liniach nr 98 i 348 nie będą wykonywane wjazdy pod Kampus UAM;
Przez cały dzień autobusy linii nr 690 kursować będą zgodnie z rozkładem jazdy dla dnia roboczego. Kursy realizowane będą po następującej trasie:
Linia nr 690:
LUBOŃ/ŻABIKOWO – Poniatowskiego – Kościuszki – Pułaskiego – Okrzei – Kościelna – Streicha – Powstańców Wielkopolskich – Dąbrowskiego – 3 Maja – Armii Poznań – LASEK – KRĘTA – Polna – Kwiatowa – Jana III Sobieskiego – Walki Młodych – Dworcowa – Armii Poznań – 3 Maja – Dąbrowskiego – Powstańców Wielkopolskich – Streicha – Kościelna – Okrzei – Pułaskiego – Kościuszki – Poniatowskiego – LUBOŃ/ŻABIKOWO
W związku ze zmianą organizacji ruchu w rejonie cmentarza w Murowanej Goślinie zmianie ulegnie trasa autobusów linii nr 342 oraz 348 w kierunku Poznania:
Linie nr 342 i 348:
PRZEBĘDOWO/PĘTLA – Murowana Goślina: Rogozińska – Polna – Kolejowa – Wojska Polskiego – Poznańska – Mściszewska – Wodna – Łąkowa – Poznańska – Długa – …
Na trasie objazdu zlokalizowany zostanie przystanek tymczasowy Murowana Goślina/Cmentarz n/ż przy ulicy Łąkowej, przy skrzyżowaniu z ulicą Poznańską. Powrót po stałej trasie.
W związku ze zmianą organizacji ruchu na ulicy Złotowskiej w Poznaniu zmianie ulegnie trasa przejazdu autobusów linii nr 729 w kierunku Dopiewa:
Linia nr 729:
OGRODY – Szpitalna – Bukowska – Wysogotowo, Skórzewska – Skórzewska – Skórzewo, Poznańska – … – DOPIEWO/DWORZEC KOLEJOWY
Na trasie objazdu autobusy nie zatrzymują się na przystankach pośrednich. Powrót po stałej trasie.
Dodatkowo w godz. 8.00 – 17.00 w Poznaniu uruchomione zostaną dodatkowe linie tramwajowe i autobusowa:
Linia nr 32:
Os. Sobieskiego – PST – Fredry – plac Wielkopolski – rondo Śródka – Miłostowo (kursy co 15 minut)
Linia nr 33:
Junikowo – Grunwaldzka – Reymonta – Hetmańska – Żegrze – os. Lecha – rondo Śródka – Miłostowo (kursy co 10 minut)
Linia nr 34:
Junikowo – Grunwaldzka – rondo Kaponiera – Fredry – Marcinkowskiego – Podgórna – Most św. Rocha – rondo Śródka – Miłostowo (kursy co 10 minut)
Linia nr 173:
Rondo Śródka – Podwale – Zawady – Główna – Gnieźnieńska – Bałtycka – Gdyńska – Główna – Zawady – Podwale – Rondo Śródka (kursy co ok. 10 minut)
Ważne
31 października i 1 listopada od godz. 5.00 wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w rejonie cmentarzy na Miłostowie, Junikowie i na ul. św. Antoniego.
Wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na ul. Gnieźnieńskiej, w związku z tym autobusy linii nr 73 i 173 w kierunku ronda Śródka kursować będą przez ul. Bałtycką, Gdyńską i Główną
W związku z wprowadzeniem ruchu jednokierunkowego na ul. Złotowskiej (od ul. Owczej do Bukowskiej) autobusy linii nr 77 w kierunku Junikowa skierowane zostaną ul. Bukowską przez rondo Wysogotowo i ulicę Skórzewską.
W związku z wprowadzeniem ruchu jednokierunkowego na ul. św. Antoniego (od ul. Książęcej do ronda Minikowo) autobusy linii nr 89 kursować będą z podwojoną częstotliwością.
Na linie autobusowe nr 60, 63, 64, 68, 69, 73, 76, 77, 82, 93, 173, 716 będą skierowane pojazdy o większej pojemności.
Jednocześnie informujemy, że 31 października i 1 listopada, w godzinach od 8.00 do 18.00 czynny będzie Punkt Obsługi Klienta na Junikowie (pętla autobusowo-tramwajowa).
Opracowanie: AŚ
Zdjęcia: Andrzej Świątek