Jak dawniej wyglądała ulica Jana Baptysty Quadro?


Ostatnim miejscem, gdzie prowadzone są jeszcze badania archeologiczne, jest ulica Jana Baptysty Quadro. Archeolodzy odsłonili tam liczne mury i fundamenty średniowiecznych kramów kupieckich, gdyż dawniej w centrum dzisiejszego Starego Rynku kwitł handel. Obecna ul. Jana Baptysty Quadro nazywała się ul. Aksamitną. Dawni mieszkańcy Poznania zaopatrywali się tam w różne tkaniny. Działały tam bogate kramy, z dobrami luksusowymi – stąd też były murowane, by uchronić cenny towar przed częstymi w średniowieczu pożarami. Co ciekawe, zadbano też o specjalne miejsce dla kupców ze Wschodu. Jeden kram był przewidziany tylko dla nich, by zawsze mieli miejsce na sprzedaż np. sukna.

Najpierw mury kramów budowano w konstrukcji szkieletowej – w tej średniowiecznej technice do wypełnienia wykorzystywano glinę. Na przełomie XIV i XV w. budynki zamieniono na w pełni murowane z cegły, których pozostałości dziś odkrywają archeolodzy. Z czasem w ich miejscach powstawały kamienice.

Kramy bogate odsłaniane są w ciągu wschodniej strony ulicy Jana Baptysty Quadro. Z drugiej zaś strony działały kramy jedwabne. Archeolodzy przebadali już piwnice po stronie zachodniej, teraz odsłaniają dalszy ciąg kramów jedwabnych – do Studzienki Bamberki. Działał tam cech jedwabników, który po raz pierwszy został wspomniany w księdze miejskiej z 1409 r. Można więc zakładać, że założono go już w XIV wieku.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz