Jak czyścić płytki ceramiczne i fugi?


Płytki są materiałem wykończeniowym, który znajduje się niemal w każdym mieszkaniu lub domu. Zazwyczaj decydujemy się na nie w łazience, kuchni, niekiedy w przedpokoju, rzadziej w pomieszczeniach, w których stale przebywamy. Sposób na utrzymanie płytek i fug w czystości zależy od ich rodzaju i powierzchni. Jak o nie zadbać, aby jak najdłużej zachowały swój wygląd i funkcjonalność?

Metody i środki do mycia płytek – domowe i gotowe

Przed przystąpieniem do mycia płytek należy je starannie odkurzyć. Mycie zakurzonych płytek może spowodować, że brud dostanie się w pory płytki i doprowadzi do przebarwień, a usunięcie go stamtąd będzie bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe. Następnie trzeba odmoczyć zaschnięte zabrudzenia; można to zrobić, przykładając mokrą szmatkę.

Płytki można myć stosując następujące środki:
– Ocet – jest uniwersalnym środkiem i jednym z najbardziej skutecznych. Usuwa plamy różnego pochodzenia (tłuszcz, pleśń), osad od twardej wody, itp. Nie należy jednak używać octu zbyt często, gdyż istnieje ryzyko zmatowienia powierzchni płytek. Można również użyć roztworu kwasku cytrynowego w proporcji 1 łyżka kwasku na szklankę wody
– Szare mydło – sprawdza się w połączeniu z sodą oczyszczoną. Na litr ciepłej wody ściera się na tarce lub drobno zestruguje dwie płaskie łyżki szarego mydła i jednej łyżki sody
– Sól emska i płyn do mycia naczyń – obie substancje łączy się w proporcji 1:1 i rozprowadza wodą; stosuje się do usuwania tłustych plam
– Amoniak – znajduje zastosowanie przy czyszczeniu płytek z gresu szkliwionego. Należy nanieść niewielką ilość na irchę i delikatnie czyścić. Uwaga: zabieg przeprowadzamy w maseczce z uwagi na drażniące właściwości amoniaku i jego nieprzyjemny zapach
– Płyny do mycia – środki chemiczne dedykowane czyszczeniu płytek są bardzo skuteczne w walce z brudem. Występują różne ich rodzaje, z zawartością detergentu lub bez, do stosowania w zależności od typu powierzchni płytek, rodzaju i stopnia zabrudzenia.

Płytki ścienne czyścimy zawsze z dołu do góry, a spłukujemy z góry na dół. Po spłukaniu należy kafelki starannie osuszyć, aby zapobiec smugom, widocznym szczególnie na ciemnych płytkach z połyskiem. Dotyczy to zwłaszcza płytek na ścianach w kabinie prysznicowej lub nad wanną. Warto kupić specjalną pastę ochronną, zapobiegającą osadzaniu się kamienia i powstawaniu zacieków.

Płytki można również czyścić za pomocą parownicy domowej (takiej jak parownica Numatic). Para pod ciśnieniem nie tylko skutecznie odkleja brud od płytek, ale także je dezynfekuje. Mycie przy użyciu parownicy nie wymaga stosowania środków chemicznych, co ma znaczenie w przypadku np. alergii.

Po czyszczeniu ważne jest, aby płytki odpowiednio zakonserwować. W zależności od rodzaju ich powierzchni można dobrać odpowiedni gotowy środek, do nabycia w drogeriach i marketach. Przykładowo, może to być preparat na bazie rozpuszczalnika (do gresu polerowanego) lub oleju (do płytek klinkierowych).

Czyszczenie fug

Nawet najstaranniej wymyte płytki nie będą dobrze wyglądać, jeżeli spoiny między nimi – fugi – pozostaną niedoczyszczone. Istnieją różne metody doprowadzania fug do porządku, jest też wiele środków do ich czyszczenia i konserwacji.
– Płyn domowej roboty. Przygotowuje się go z następujących składników: ½ szklanki sody oczyszczonej, ¼ szklanki octu spirytusowego, 1/3 szklanki soku z cytryny. Składniki wymieszać w litrowej butelce ze spryskiwaczem i dopełnić letnią wodą. Gotowy płyn rozprowadza się po fugach za pomocą specjalnej szczotki do mycia fug lub po prostu starej szczoteczki do zębów. Po wyczyszczeniu spłukuje się powierzchnię wodą z niewielkim dodatkiem płynu do mycia szyb, co zapobiegnie pozostaniu smug na płytkach, a dodatkowo nabłyszczy fugi;
– Preparaty gotowe. Jest ich wiele, są dobre i skuteczne, o ile dobierze się odpowiedni środek do danego rodzaju płytek. Dlatego zawsze trzeba przed zakupem przeczytać etykietę. Oczywiście zawsze trzeba przestrzegać zaleceń producenta odnośnie stężenia środka (rozcieńczenia), sposobu naniesienia i czasu pozostawania na powierzchni. Bagatelizowanie tych wskazówek może skończyć się zmatowieniem powierzchni płytek, utratą koloru lub nawet zniszczeniem powierzchni. Uwaga: po użyciu środków z zawartością detergentu należy wywietrzyć pomieszczenie.

Czyszczenie fug można sobie również znacznie ułatwić wykorzystując zwykłą wkrętarkę. W okrągłej szczotce należy wywiercić otwór, przełożyć przez niego śrubę z podkładką, zamocować nakrętką. Śrubę ze szczotką osadza się we wkrętarce i gotowe – można zacząć czyścić.

Na dużych powierzchniach do czyszczenia fug mają zastosowanie szorowarki Numatic z odpowiednimi padami.

Konserwacja fug

Spoiny międzypłytkowe z czasem, pod wpływem różnych czynników, zmieniają wygląd i kolor. Na ogół tracą pierwotny kolor i ciemnieją. Są to zjawiska naturalne; można jednak wydłużyć ich pierwotny wygląd, stosując odpowiednie metody i środki konserwujące. Oczywiście ważny jest dobór koloru zaprawy już w chwili kładzenia płytek. Na podłogę praktyczniejsze są kolory ciemne, jasne natomiast należy pozostawić na ściany.

Środki do konserwacji fug można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze – to preparaty impregnujące, wnikające w strukturę fugi. Mają one właściwości przyciemniające. Drugie – to środki czynne powierzchniowo, które po naniesieniu tworzą cienką powłokę ochronną (tzw. film). Nadają one fugom połysk, dostrzegalny przy odpowiednim kącie padania światła.

Przed podjęciem decyzji o wyborze środka konserwującego powinno się wykonać próbę na mniej widocznym fragmencie. Pomoże to określić wpływ danego środka na kolor fugi. Uwaga: nie stosuje się impregnatów na spoiny epoksydowe, które są niewsiąkliwe.

Dodaj komentarz