Jadwiga Emilewicz promuje ideę deglomeracji i stawia na rozwój miast


– Od 4 lat pracuję wspólnie z przedsiębiorcami, żeby poprawić otoczenie ich funkcjonowania w Polsce. To dzięki nim odnotowaliśmy w zeszłym roku ponad 5% wzrost gospodarczy – powiedziała minister Emilewicz na briefingu z mediami, w którym wziął udział również wicepremier Jarosław Gowin.

Następnie szefowa MPiT oraz wicepremier Gowin uczestniczyli w konferencji „Deglomeracja i wyzwania polskich miast”. W jej trakcie, podczas debaty zatytułowanej „Deglomeracja – szansa na rozwój”, minister Emilewicz przedstawiła wnioski z raportu pn. „Uwarunkowania delokalizacji centralnych urzędów w Polsce”. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii dokonało w nim analizy miast, w których w niedalekiej przyszłości mogłyby funkcjonować wybrane urzędy państwowe.

– Deglomeracja nie polega jedynie na przeniesieniu urzędów centralnych do innych miast niż Warszawa. To służy przede wszystkim pobudzeniu lokalnego rozwoju i lokalnej przedsiębiorczości – podkreśliła minister Emilewicz.

Główne tezy raportu dot. delokalizacji

Głównymi beneficjentami programu deglomeracji mogą być 33 miasta, które ponad 20 lat temu utraciły status miast wojewódzkich. Miasta, do których przenoszone będą urzędów powinny spełniać kryteria:
·        efektywności (niższe koszty funkcjonowania, zapewnienie wykwalifikowanych kadr)
·        spójności (priorytet dla miejsc z największą liczbą wyzwań rozwojowych).

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz