Jacek Jaśkowiak: organizacja obecnie wyborów jest zbrodnią na Polakach!


Samorządowcy poddają także pod dyskusję obsługę głosowania korespondencyjnego oraz dostarczanie pakietów wyborczych u wyborców z niepełnosprawnościami. Problematyczne może być to, że pakiet wyborczy doręcza się wyłącznie do rąk własnych, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemnym pokwitowaniu odbioru. Także zaświadczenie o prawie do głosowania można odebrać tylko osobiście lub przez upoważnioną pisemnie osobę, co wymusza konieczność wizyty w urzędzie.

Przeprowadzenie wyborów nie jest zadaniem własnym samorządu. Jest to zadanie zlecone, na wykonanie którego samorządy otrzymują dotacje. Obecnie wysokość dotacji przewiduje tylko standardowe wydatki i nie uwzględnia kosztów, takich jak zakup płynów dezynfekujących, maseczek czy rękawiczek. Jak szacują poznańscy urzędnicy, kwota, jaką ewentualnie będą musieli przeznaczyć na niezbędne środki ochrony, może wynieść nawet 200 tys. zł.

Ponadto w dokumencie pojawiają się także zagadnienia dotyczące sporządzenia spisu wyborców, obsługi pełnomocnictw do głosowania i współpracy z komisarzami wyborczymi.

Sygnatariusze dokumentu – samorządy zrzeszone w Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich chcą poznać stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej w powyższych sprawach. Jest to dla urzędów miast niezbędne dla prawidłowego przygotowania i przeprowadzenia najbliższych wyborów. JZ

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

1 komentarz

  1. Pyra pisze:

    Zgadzam się

Dodaj komentarz