Jeśli cyrk – to bez zwierząt


Prezydent Jacek Jaśkowiak chce wprowadzenia zakazu widowisk cyrkowych z udziałem zwierząt w stolicy Wielkopolski.

cyrk

Prezydent uważa przedstawienia cyrkowe wykorzystujące tresowane zwierzęta za nieetyczne. W najbliższym czasie zamierza wydać dokument regulujący takie działania na terenach należących do miasta. W przypadku gdy cyrk stanie na działce prywatnej, służby miejskie będą skrupulatnie sprawdzać przestrzeganie przepisów ustawy o ochronie zwierząt.

Zakaz prezentowania widowisk cyrkowych z udziałem tresowanych zwierząt obowiązuje już w 15 krajach świata, a w Polsce walka o jego wprowadzenie trwa od 20 lat pod hasłem „Cyrk jest śmieszny! Nie dla zwierząt!”. Mimo że samorządy mają w tej kwestii ograniczone możliwości, to jednak starają się temu przeciwdziałać.

Pierwszy był tu Słupsk – jego prezydent Robert Biedroń nie wydał zgody na występy cyrku Arena w słupeckim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Dwa dni przed świętami podobny zkaaz wydał Adam Lewandowski, burmistrz Śremu. Cyrk na miejskich działakach będzie mógł występować jedynie wtedy, gdy nie będzie w nim tresowanych zwierząt. Zakaz wjazdu do miasta cyrkom, w których występują dzikie zwierzęta, wydał też Wrocław, chociaż trwa szukanie rozwiązań prawnych dla zakazu, który miałby obowiązywać na gruntach nie będących własnością miasta.

Oświadczenie w tej sprawie wydała także dr Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego zoo: „W związku z zapowiedzią Pana Prezydenta Jacka Jaśkowiaka o wprowadzeniu zakazu widowisk cyrkowych z udziałem zwierząt w Poznaniu, pragniemy wyrazić głębokie poparcie dla idei przeciwstawienia się cierpieniu zwierząt.

Cywilizowany i kulturalny Poznań dołączy do grupy miast o najwyższych standardach etycznych. Znakomity postępowy przepis pozostaje w zgodzie ze staraniami podjętymi również przez nasze zoo, aby poznańskie zwierzęta skazane na życie w niewoli przebywały w jak najlepszych warunkach seminaturalnych, umożliwiających zachowanie ich dobrostanu. Zoo stanie się ośrodkiem ochrony zwierząt zagrożonych wyginięciem, centrum edukacji przyrodniczej oraz miejscem, w którym poznaniacy mogą uczyć swoje dzieci szacunku do życia”.

Na świecie powstaje coraz więcej zespołów cyrkowych, które w swoich przedstawieniach nie wykorzystują zwierząt.Jeśli cyrk, to bez zwierząt.

Źródło: poznan.pl

Dodaj komentarz